Czeskie obiekty z listy UNESCO to siedemnaście wpisów luźno rozrzuconych po kraju

17/17

Miejsca z Listy UNESCO w Czechach i ich lokalizacja:


17. Žatec i krajobraz chmielu Saaz

17. Zatec, kraina chmielu
17. Wrzesień na polach uprawy chmielu w okolicach Zatec


16. Krajobraz w Kladrubach nad Łabą i stadnina koni starokladrubskich

16. Stadnina koni w Kladrubach nad Łabą działa nieprzerwanie od 1579 roku
16. Stadnina w Kladrubach nad Łabą to hodowla rasy koni zaprzęgowych zwanych starokladrubskimi


15. Wspaniałe miasta uzdrowiskowe Europy: Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie to jeden z najnowszych wpisów na Listę UNESCO w Czechach

Czeskie miejsca z listy UNESCO, Karlove Wary
15. Karlowe Wary to dość szczelnie zabudowana dolina rzeki Tepla
Karlowe Wary
15. Listopadowe Karlowe Wary


14. Czeskie Jizerskohorské bučiny na liście UNESCO. Pierwotne lasy bukowe w Górach Izerskich 

Jizerskohorskie buciny, Góry Izerskie
14. Jizerskohorské bučiny to największy kompleks lasów bukowych w Czechach i jedyny, wpisany na listę obiekt w Sudetach
Jizerskohorskie buciny to Czeski Narodowy Rezerwat Przyrody.Miejsce z listy UNESCO
14. Las bukowy w Narodowym Rezerwacie Przyrody Jizerskohorské bučiny


13. Region górniczy Erzgebirge/Krušnohoří: Jáchymov  to czeski obiekt z Listy UNESCO wpisany w 2019 roku

Jachymov, miasto pełne tajemnic z przeszłości
13. Miasto górnicze Jachymov w Rudawach

12. Kutna Hora – Stare Miasto z kościołem Św. Barbary i katedra Mariacka w dzielnicy Sedlec

Kutna Hora jako środkowoczeskie miasto górnicze swój rozwój zawdzięcza średniowiecznym eksploatacjom kopalń srebra. Już w XIV wieku stała się królewskim miastem z prawem menniczym, a zabytki z tego okresu świadczą o jej świetności. Arcydzieło reprezentujące ostatnią fazę gotyku – Kościół Św. Barbary i zbarokizowana na początku XVIII w. katedra Mariacka, znacząco wpłynęły na rozwój architektury w tej części Europy. Te dwie wybitne budowle wtapiają się w dobrze zachowaną średniowieczną zabudowę miejską, która wyróżnia się bogactwem architektury zabytkowych domów mieszkalnych.

Kutná Hora jest na liście UNESCO
12. Czechy, Kutná Hora. Stare Miasto z kościołem św. Barbary
12. Czechy, Kutná Hora. Kościół św. Barbary 2023


11. Zelena Hora – sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena

W Zelenej Horze na Morawach, w pobliżu Żdżaru nad Sazawą, wznosi się kościół pielgrzymkowy zbudowany ku czci świętego Jana Nepomucena. Wzniesiony w początkach XVIII w. na planie gwiazdy, stanowi najbardziej oryginalne dzieło architekta Jana Błażeja Santiniego, którego osobisty styl nawiązuje do gotyku i baroku.

Zelena Hora to sanktuarium pielgrzymkowe
11. Czechy, Zelená Hora. Sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena
Zelena Hora sanktuarium, czeskie obiekty z listy UNESCO
11. Czechy, Zelená Hora. Sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena


10. Zamek w Litomyślu

Zamek w Litomyšlu jest renesansową budowlą z dziedzińcem arkadowym zbudowaną w stylu, który narodził się we Włoszech, a następnie w XVI w. przyjął się i szeroko rozpowszechnił w Europie Środkowej. Koncepcja i dekoracja zamku są szczególnie piękne, łącznie z XVIII-wiecznymi przybudówkami w późnym stylu barokowo-klasycystycznym. W zamku zachowały się wszystkie zabudowania gospodarcze stanowiące nieodłączną część rezydencji arystokratycznej.

Zamek w Litomyšlu., renesans
10. Czechy, Zamek w Litomyšlu.

9. Kolumna Św. Trójcy w Ołomuńcu

Kolumna morowa Św. Trójcy pochodzi z początków XVIII w. i jest najwybitniejszym przykładem tego specyficznego dla Europy Środkowej typu zabytku. Ma 35 m wysokości i reprezentuje charakterystyczny, regionalny styl znany jako „barok ołomuniecki”. Ozdobiona jest kilkoma wspaniałymi rzeźbami religijnymi dłuta wielkiego artysty morawskiego Ondrieja Zahnera.

Ołomuniec kolumna św. Trójcy, barok
9. Czechy, Ołomuniec. Kolumna Trójcy Przenajświętszej (1716 – 1754).

8. Ogrody i zamek w Kromieryżu

Kromieryż leży przy dawnej przeprawie na rzece Morawie, u stóp wzgórz Chrziby górujących nad środkowymi Morawami. Ogrody i zamek w Kromieryżu stanowią wyjątkowo pełny i dobrze zachowany przykład barokowej rezydencji książęcej otoczonej ogrodami.

Kromieryż, Ogród Kwiatowy,
8. Czechy, Kromieryż. Ogród Kwiatowy
Kromieryż, Ogród Zamkowy
8. Czechy, Kromieryż. Ogród Zamkowy


7. Willa Tugendhatów w Brnie

Zaprojektowana przez architekta Miesa van der Rohe, stanowi kluczowy przykład stylu międzynarodowego w modernizmie architektonicznym, który rozwinął się w Europie w latach 20. XX w. Jej szczególna wartość wiąże się z zastosowaniem nowatorskich koncepcji przestrzennych i estetycznych, mających na celu uwzględnienie potrzeb wynikających z nowego stylu życia, wykorzystując jednocześnie środki, które daje nowoczesna produkcja przemysłowa.

Brno, Willa Tugendhatów, modernizm
7. Czechy, Brno. Willa Tugendhatów widok od ogrodu
Willa Tugendhatów w Brnie
7. Willa Tugendhatów w Brnie. Widok z ulicy


6. Zabytkowe Centrum Pragi

Powstałe pomiędzy XI i XVIII w. dzielnice Starego Miasta, Małej Strany i Nowego Miasta, ze wspaniałymi zabytkami takimi jak zamek i katedra Św. Wita na Hradczanach, most Karola i liczne pałace oraz kościoły, wzniesione zostały w większości za panowania cesarza Karola IV w XIV w. Świadczą o kulturalnej i architektonicznej randze Pragi począwszy od średniowiecza.

Praga, zabytkowe centrum,
6. Czechy, Praga, na Hradczanach
Czeska Praga, Stare Miasto na liście UNESCO
6. Czechy, Praga


5. Krajobraz kulturowy Lednice-Valtice

Pomiędzy XVII i XX w. książęca rodzina Lichtensteinów przekształciła swe posiadłości położone w południowych Morawach w urzekające założenie krajobrazowe. Jego architektura barokowa zaprojektowana głównie przez Johanna Bernharda Fischera von Erlach oraz klasycystyczny i neogotycki styl pałaców w Lednicach i Valticach, wtapiają się w krajobraz opracowany według romantycznej koncepcji angielskiej sztuki pejzażowej. Krajobraz kulturowy Lednice-Valtice rozciąga się na obszarze 200 km2 i stanowi jeden z największych krajobrazów stworzonych przez człowieka w Europie.

Lednice-Valtice są na czeskiej liście UNESCO
5. Czechy, Valtice
Lednice-Valtice to miejsce z czeskiej listy UNESCO
5. Czechy, Lednice. Zespół Pałacowy.


4. Dzielnica żydowska i bazylika Św. Prokopa w Třebič 

Zespół dzielnicy żydowskiej, starego cmentarza żydowskiego oraz bazyliki Św. Prokopa w Třebič przypomina współistnienie kultury chrześcijańskiej i żydowskiej od średniowiecza po XX w. Dzielnica żydowska stanowi cenne świadectwo różnych aspektów życia mieszkającej tam wspólnoty. Bazylika Św. Prokopa, zbudowana w początkach XIII w. wewnątrz klasztoru benedyktyńskiego, stanowi cenne świadectwo oddziaływania w tym regionie spuścizny architektonicznej Europy Zachodniej.

bazylika Św. Prokopa w Třebič jest na liście UNESCO
4. Czechy, Trebić. Bazylika św. Prokopa.

3. Zabytkowe centrum miasta Telcz

Miasto położone jest na niewielkim wzgórzu. Jego domy początkowo zbudowane były z drewna. Po pożarze z końca XIV w. zostało odbudowane z kamienia, otoczone murami i wzmocnione siecią sztucznych stawów. Gotycki zamek został przebudowany w końcu XV w. w stylu wczesnego gotyku.

Urokliwy Telc to miejsce z czeskiej listy UNESCO
3. Czechy, Telc. Wyjątkowo długi rynek
Telc, miasteczko z czeskiej listy UNESCO
3. Czechy, Telc


2. Wieś Holaszowice 

Holaszowice stanowią pełny i dobrze zachowany przykład tradycyjnej wioski Europy Środkowej, składającej się z licznych, typowych dla regionu, wyjątkowej klasy budynków pochodzących z XVIII i XIX w., zbudowanych w stylu zwanym „barokiem ludowym” południowych Czech i rozmieszczonych na planie wywodzącym się ze średniowiecza.

Wieś Holaszowice jest na czeskiej liście UNESCO
2. Holoaszowice. Fragment zabudowy zabytkowej wsi.

1. Zabytkowe centrum miasta Czeski Krumlow 

Miasto leżące nad brzegami Wełtawy powstało wokół XIII-wiecznego zamku, z elementami gotyckimi, renesansowymi i barokowymi. Český Krumlov stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne.

Piękny Czeski Krumlov to miejsce z listy UNESCO
1. Czeski Krumlow, widok na miasto z ogrodów zamkowych
Urocze miasto nad Wełtawą; Czeski Krumlov to miejsce z listy UNESCO
1. Czeski Krumlow. Widok na zamkowe wzgórze.


Poznanie czeskich obiektów z Listy UNESCO nie nastręcza większych trudności. Są łatwo dostępne i różnorodne

Jeśli chodzi o odkrywanie czeskich obiektów z listy UNESCO to w moim przypadku Ołomuniec i Kromieryż były celem jednodniowej wycieczki. Podobnie było z Litomyślem, Kutną Horą i Zeleną Horą. Na Lednice przeznaczyłem cały dzień, by następnego -zahaczywszy o Trebić- zatrzymać się na nocleg w Telczu.

Kolejnym celem był zabytkowy Czeski Krumlow, by popołudnie dnia następnego spędzić w Holaszowicach. W drodze powrotnej udało mi się zatrzymać w Pradze.

Brno stanowiło natomiast cel sam w sobie: wskutek remontu willa Tugendhatów nie była dostępna w latach 2010-12 i wymagała osobnego wyjazdu. Jej ponowne otwarcie dla zwiedzających pozwoliło mi na zamknięcie czeskiego rozdziału obiektów znajdujących się na liście UNESCO w 2012 roku.

Czeskie obiekty z Listy UNESCO krótkie porady

Najwięcej czasu musimy zarezerwować na zwiedzenie Starego Miasta w Pradze i Lednicko – Valtickiego krajobrazu kulturowego gdyż ten rozciąga się na przestrzeni 200 km2.

Kutna Hora i Czeski Krumlow są na tyle interesujące i urokliwe, że warto zarezerwować dla nich po jednym dniu. Pozostałe miejsca są dość zwarte i łatwo dostępne (renesansowy zamek w Litomyślu czy wieś Holaszowice).

Miasteczka Telcz i Kromieryż mogą zauroczyć na tyle, że zatrzymają nas na dłużej niż jedno popołudnie. Bardzo łatwo dostępnymi obiektami są kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu, sanktuarium w Zelenej Horze i willa Tugendhatów w Brnie. W tym ostatnim dobrze jest mieć wcześniejszą rezerwację.

Nieco rozczarowuje natomiast miasto Trebić -dzielnica żydowska wciąż wymaga nakładów na niezbędne remonty. Pobyt w tym miejscu wynagrodzi nam bazylika św. Prokopa.

Jeśli lubimy chodzić po górach to wycieczka w Jizerskohorské bučiny będzie ciekawym sposobem na spędzenie czasu pośród przyrody. Osobiście polecam chociaż krótki, jednodniowy wypad z Hejnic na szczyt Ptači Kupy. Stąd  rozlega się widok na buczyny Gór Izerskich.

Przynajmniej dwudniowy pobyt w Karlowych Warach, Mariańskich Łaźniach i Franciszkowych Łaźniach można świetnie połączyć z wizytą w pobliskich Rudawach. Pozwoli nam to na poznanie tajemniczego regionu Gór Kruszcowych z miastem Jachymów.

Czeskie Mariańskie Łaźnie są na liście UNESCO
Licząca sobie 138 metrów, żeliwna kolumnada w Mariańskich Łaźniach
Góry Kruszcowe na pograniczu Czech i Niemiec są na liście UNESCO
Zapadlisko górnicze Wilczy Dół w Górach Kruszcowych


Rok 2019 był niezwykle sprzyjający dla czeskiego dziedzictwa UNESCO

Na 43 sesji w Baku na czeską listę UNESCO trafiły dwa kolejne wpisy: Krajobraz towarzyszący hodowli i szkoleniu koni w Kladruby nad Labem i transgraniczny oraz czesko-niemiecki wpis Region górniczy Erzgebirge / Krušnohoří. Tym samy czeska lista liczy już szesnaście obiektów.

 (Sebastian Mierzwa, 2019 r.)


W 2021 roku czeskie obiekty z Listy UNESCO wzbogaciły się o dwa nowe wpisy.

Pierwszym z nich był wpis Wspaniałe miasta uzdrowiskowe Europy (Karlowe Vary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie). Rozszerzeniu o Czechy uległ także istniejący od 2007 roku wpis: Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy. Tym samym, położone w Górach Izerskich, czeskie Jizerskohorské bučiny znalazły się w prestiżowym zestawieniu. I tym sposobem czeskie obiekty z listy UNESCO to 16 wpisów.

 (Sebastian Mierzwa, 2021 r.)

 


W 2023 roku na Listę UNESCO trafia kolejna nieruchomość: Žatec i krajobraz chmielu Saaz


17/17