Jazdę Szlakiem Odry na rowerze rozpocząłem początkiem lata 2018 roku. Najpierw był spontaniczny wypad do Brzegu. Następna była jazda z Wrocławia do Malczyc. Dziś przyszedł czas na odcinek Ścinawa – Malczyce. Przejechać Szlakiem Odry, lewą stroną rzeki. Rowerem po Dolnym Śląsku

W Ścinawie jestem już kilka minut po siódmej. Miasteczko śpi. W porcie nad Odrą całe trzy jednostki żeglowne. Wody w rzece jak na lekarstwo. W oddali kratownica mostu kolejowego Kolei Nadodrzańskiej. Chwilowa dekomunizacja schowała czołg na rogatkach Ścinawy. Wygląda jakby bronił teraz dostępu do miasta.

Zaglądam do pałacu w Dziewinie. To jeden z tych co pozostawione samym sobie dogorywają w samotności. W pobliskim starorzeczu gubię się wykonując dodatkową pętelkę. Dopada mnie deszcz. Do Prochowic jedzie się dobrze. Trochę wałem trochę lasem. Właściwy szlak zostawiam kilkakrotnie gdzieś z boku kierując się własnym instynktem.

W Prochowicach przejeżdżam na drugą stronę Kaczawy. W okolicach Rogowa przejeżdżam na druga stronę Cichej Wody. Obie mocno wyschnięte. Z Kwiatkowic starą, granitową drogą dojeżdżam do mostu na Odrze, a następnie do klasztoru w Lubiążu. Wracając na lewą stronę Odry mijam potrąconego, martwego borsuka. To niewiele dziś doznań przyrodniczych.

Moją stacją końcową na Szlaku Odry są Malczyce – port na końcu Drogi Węglowej prowadzącej z Wałbrzycha. Dziś niewiele tu pozostałości po świetności miejscowości. Trzeba dobrze ruszyć wyobraźnią by ogarnąć miniony czas tego miejsca. Pomnik przy starej przeprawie promowej przypomina jak groźna potrafi być rzeka. Wąska na jakieś 70 metrów, wartka niczym nie przypomina żywiołu. (5 sierpnia 2018 r.)

Port w Ścinawie jeszcze śpi
Ścinawski most drogowy to charakterystyczny element nadodrzańskiego krajobrazu miasteczka
Żelazna perełka. Kolejowa przeprawa przez Odrę
Na trasie wzdłuż Odry
Prochowice
Fragment prochowickiego zamku
Szybki wypad na drugą stronę rzeki. Lubiąż.
Ruiny dawnej fabryki celulozy w Malczycach
Wejście do portu w Malczycach. Pchacz przy pracy.

Link do mapy jest  tutaj


Etap I: Wrocław- Brzeg 66 km (centrum Wrocławia, Siechnice, most kolejowy w Czernicy, wieża w Kotowicach, Oława, Brzeg)


Etap II: Wrocław – Malczyce 60 km (zachodni Wrocław, Most Rędziński, Zalew Prężyce, most kolejowy w Brzegu, Malczyce)


Etap III: Ścinawa – Malczyce 93 km z dojazdem do Mrozowa. (Mosty w Ścinawie, Dziewin, Prochowice, Lubiąż, Malczyce)


Bilans projektu w kilometrach: 219 km


Rowerem dookoła Dolnego Śląska: od Nysy do Nysy – wzdłuż Odry, przez Sudety. Trzy kraje, kilka regionów, kilkanaście miast, inspiracje, dokumentacja, przygoda, pasja. #rowerempodolnymslasku

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here