Wieża katedry w Ulm sprawia, że Ulmer Münster jest najwyższym kościołem na świecie. Sama wieża wznosi się na wysokość 161,5 metra. Jeśli dodamy do wysokości wieży 478 metrów wynikających z naturalnego położenia miasta Ulm otrzymamy wynik 639 metrów. Jednak sam taras widokowy umieszczony jest nieco niżej, na 143 metrach. Biorąc pod uwagę te wszystkie dane Alpy z wieży katedry w Ulm udało mi się zobaczyć z wysokości ok. 620 m n.p.m. Aby tam wejść pokonałem 768 stopni.
Widok na Alpy z wieży katedry w Ulm to mogą być dalekie obserwacje
Tej obserwacji dokonałem 18 sierpnia 2019 roku i była to jedna z tych zupełnie niezaplanowanych akcji, która miała mniej więcej taki przebieg. Wstałem rano, popatrzyłem, że jest całkiem niezła pogoda. Jako że Alpy nie są zbyt daleko od Ulm pomyślałem, że warto się wdrapać się na strzelistą wieżę katedry i rzucić okiem na południe. Szanse na wypatrzenie czegokolwiek, oprócz okolicznej zabudowy, były tego dnia raczej marne. Zapowiadał się gorący, sierpniowy dzień, a sama wieża dostępna była od dziewiątej. Ale nie byłbym sobą gdybym nie spróbował.
Punktualnie o dziewiątej zameldowałem się przy kasie. Ta jednak była zamknięta mimo wyraźnej godziny jej otwarcia planowanej na dziewiątą. Minęło piętnaście minut i nic. Następne piętnaście minut i dalej zamknięte. I nagle Pan Jaśnie Hrabia od wpuszczania na wieżę przyszedł krótko przed dziesiątą. Ziewnął dwa razy, skasował niewielką opłatę i mogłem zacząć liczyć schody prowadzące na górę. Czy warto było? – zobaczcie sami.
Widok z wieży katedry w Ulm
Kamieniczki starówki, rzeka Dunaj, prawobrzeżna zabudowa miasta, przedmieścia, horyzont i… nic. Taki widok miałem z miejskiego pstrykacza przy ogniskowej 22 mm.
Ale na wieżę dźwignąłem jeszcze ogniskową 500 mm i … zamajaczyło coś na horyzoncie.
Z wieży widać Alpy, widać też Austrię – 118 km!
Wasserfallkarspitze (2557 m), Urbeleskarspitze 2557 m, Hochwogel (2592 m), Noppenspitze (2594 m) – to szczyty w Alpach Algawskich, będące częścią Alp Bawarskich. Hochwogel jest szczytem granicznym. Pozostałe leżą w Austrii, w Tyrolu, blisko granicy z Niemcami. Póki co – niewielkie odległości.
Jak już odsapnąłem, Alpy z wieży katedry było widać coraz lepiej
Z wieży katedralnej w Ulm widać już na ponad 125 km. Szczyt Wasserfallkarspitze (2557 m) to Alpy Algawskie. Kogelseespitze (2647 m), Bergwerkskopf (2728 m) i Große Schlenkerspitze (2827 m) to Alpy Lechtalskie – łańcuch górski, część Północnych Alp Wapiennych. Pasmo jest w Austrii, w krajach związkowych Vorarlberg i Tyrol, między dolinami górnego Lechu i Innu. Najwyższym szczytem jest Parseierspitze, który osiąga 3036 m.
Dociągam prawie do 150 km i widzę alpejski lodowiec!
Hoher Riffler (3168 m n.p.m) to najwyższy szczyt w paśmie Ferwall, w austriackich Alpach. Leży w Tyrolu. Pod nim i pod Blanka Horn znajduje się lodowiec Pettneuer Ferner i Flirscher Ferner. Lodowiec Pettneuer Ferner widać jako dwie białe plamy. W paśmie Ferwall położony jest także szczyt Kreuzjochspitze (2672 m). Znajduje się on w odległości 149 km od wieży katedry w Ulm.
Natomiast szczyt Mädelegabel, Hohes Licht to szczyty nieprzekraczające 3000 m w Alpach Algawskich, części Alp Bawarskich. Mädelegabel leży na granicy między Niemcami, a Austrią.
Najdalsza, dzisiejsza obserwacja Alp z wieży katedralnej w Ulm. Czas na rekord dnia
Mohnenfluh o wysokości 2544 m to szczyt w paśmie Lechquellengebirge, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii.
Widdenstein, a właściwie Großer Widderstein liczy sobie 2533 m. To szczyt w Alpach Algawskich, będących częścią opisywanych wyżej Alp Bawarskich.
Verwallgruppe, Ferwall, Verwall, Ferwallgruppe to pasmo górskie w Alpach Centralnych, części Alp Wschodnich. W tym paśmie znajdują się: Kaltenberg (2896 m), Östliche Eisentalerspitze (2753 m) i Patteriol (3056 m). Ten ostatni od wieży katedry w Ulm oddalony jest o 152 km. To największa odległość jaką udało mi się osiągnąć tego niepozornego dnia.
I jeszcze taki „prezent”, trochę przycieniony, ale jest
Oto najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze o wysokości 2963 m n. p. m. Należy do Korony Europy. Zugspitze należy do pasma górskiego Wettersteingebirge znajdującego się w Alpach Bawarskich na granicy niemiecko-austriackiej w pobliżu Garmisch-Partenkirchen. Jest oddalony od wieży katedry w Ulm o 132 km.
Emocje przysłoniły lewą stronę kadru.
Sebastian Mierzwa, Ulm, 18 sierpnia 2019.
Zobacz inne moje fotorekordy dla dalekich obserwacji
lub zerknij tu: https://dalekieobserwacje.eu/
aby dowiedzieć się więcej o co chodzi w dalekich obserwacjach?
Ps. A to zdjęcie… to już następna historia. Wkrótce!