Start projektu „Rowerem wzdłuż Odry”. Etap I Wrocław – Brzeg

Jazdę Szlakiem Odry na rowerze rozpocząłem początkiem lata 2018 roku. Najpierw był spontaniczny wypad do Brzegu. Wracając do Wrocławia pomyślałem, że w sumie to mógłbym pojechać dalej i dojechać np. do ujścia Nysy Łużyckiej. Przejechać Szlakiem Odry, lewą stroną rzeki, pojeździć rowerem po Dolnym Śląsku.

Pierwsza trasa wzdłuż Odry. Inspiracja dla realizacji projektu.  Ot krótko rzucone wyzwanie do kolegów – rowerzystów z Opola: „mocni jesteście” – to spotkajmy się w połowie drogi na trasie Wrocław – Opole. Zasada jest jedna: jedziemy wzdłuż rzeki!

No i pojechaliśmy. Trzech cyklistów z Wrocławia i pięciu z Opola. Spotkaliśmy się pewnego  sobotniego, czerwcowego popołudnia w Brzegu. Przenocowaliśmy w niedalekiej Zagrodzie pod Murawcem. Były kiełbaski i nocne Polaków rozmowy. Rano rozjechaliśmy się do domów tak jak przyjechaliśmy. Wracając na Popowice pomyślałem, że w sumie to pojadę dalej i dojadę np. do ujścia Nysy Łużyckiej, Szlakiem Odry, jej lewą stroną…

Zapraszam na krótką relację!

Śluza Opatowicka jeszcze przed remontem pozwalała na łatwy dostęp do Wyspy Opatowickiej i dalej, do innych szlaków rowerowych.
Pchacz i barka przy pracy na odrzańskim Kanale Bocznym
Trasa na wschód od Wrocławia to w większości odcinki prowadzące po wale przeciwpowodziowym. To droga lekka, łatwa i przyjemna
Wieża widokowa w Kotowicach. 40 metrów w górę i …. widok na widoki. To dosłownie żelazny punkt tego odcinka
Wrocław na horyzoncie. W lepsze widokowo dni widok na Sudety gwarantowany.
Most kolejowy na Odrze w Czernicy liczy 430 metrów długości. Po zniszczeniach wojennych użytkowany jest od 1959 roku
Kładka na moście kolejowym w Czernicy. Alternatywa dla niebezpiecznych przepraw w Andach. Przy odpowiedniej prędkości deski tak klekocą jakby ta przeprawa miała za chwilę z hukiem runąć do wody. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
Brzezina. Pomnik upamiętniający brukowanie Via Regia na odcinku Oława – Brzeg w 1584 roku. Szlak św. Jakuba towarzyszy nam przez większą część trasy.
Most Piastowski w Brzegu. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1954 roku. Elementy stalowej konstrukcji przywędrowały tu znad Wisły okolic Bydgoszczy.

Link do mapy jest  tutaj


Etap I: Wrocław- Brzeg 66 km (centrum Wrocławia, Siechnice, most kolejowy w Czernicy, wieża w Kotowicach, Oława, Brzeg)

Etap II: Wrocław – Malczyce 60 km


Bilans projektu w kilometrach: 66 km


Rowerem dookoła Dolnego Śląska: wzdłuż Odry, wzdłuż Nysy Łużyckiej przez Sudety, wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Trzy kraje, kilka regionów, kilkanaście miast, inspiracje, dokumentacja, przygoda, pasja. #rowerempodolnymslasku

>>>>

ROWEREM DOOKOŁA DOLNEGO ŚLĄSKA 1293 km cały opis trasy

4 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.