Hala Stulecia to konstrukcja przełomowa w historii architektury wykorzystującej żelazobeton. Wzniesiona została w latach 1911-1913 przez architekta Maxa Berga na terenach Wystawy Stulecia jako budowla wielofunkcyjna służąca celom rekreacji. Zbudowana na planie koła z czterema absydami hala, mieści ogromną, cylindryczną widownię na około 6000 osób. Wznosząca się na wysokość 23 metrów kopuła zwieńczona jest latarnią ze stali i szkła. Hala Stulecia jest rozwiązaniem pionierskim pod względem architektonicznym i inżynierskim dokumentującym przenikanie się różnorodnych wpływów we wczesnych latach XX wieku i stanowiącym zasadniczy punkt odniesienia dla dalszego rozwoju budownictwa w dziedzinie dużych konstrukcji zbrojonych.

Hala Stulecia – dzieło Maksa Berga jako książkowy przykład wykorzystania konstrukcji zbrojonych w technice budowlanej. W 1913 roku hala miała największy, żelbetowy dach na świecie.

Wpis: Hala Stulecia we Wrocławiu. Kryteria obiektu: K I, II, IV. Wpis na listę UNESCO: 2006 r. Numer na liście UNESCO: 1165

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here