Historyczne Centrum Krakowa to dawna stolica Polski. Miasto rozciąga się u stóp Zamku Królewskiego na Wzgórzu Wawelskim.

XIII-wieczny gród kupiecki posiada największy w Europie rynek, liczne zabytkowe kamienice oraz bogato wyposażone pałace i kościoły. O świetnej przeszłości Krakowa świadczą fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, Uniwersytet Jagielloński oraz katedra gotycka w której pochowani są królowie Polski, a także położona na południu miasta średniowieczna dzielnica Kazimierz z zabytkowymi synagogami.

Gotycka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, Kraków, Polska
Gotycka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, Kraków, Polska

Historyczne Centrum Miasta Krakowa znajdujące się u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu nieprzerwanie zachwyca turystów i mieszkańców dawnej stolicy Polski. Początki tego pięknego miejsca sięgają XIII wieku. Bardzo ważną datą dla Krakowa był rok 1257, wówczas lokacja miasta na prawie magdeburskim wyznaczyła nowy układ urbanistyczny, z centralnie zlokalizowanym rynkiem, a także szachownicowym układem ulic. Utworzono także nowy system umocnień z murami obronnymi, basztami i bramami wjazdowymi. W kolejnych wiekach był on systematycznie modyfikowany, a także wzbogacany. Do dzisiaj obszar stanowi zasadniczy element kompozycyjny Krakowa i funkcjonuje jako centrum tego pięknego miasta.

Sukiennice –  jako ośrodek handlu, Kraków, Polska
Sukiennice – miejsce niezwykłe i pełne różnorodności, wciąż służy jako ośrodek handlu, Kraków, Polska

Historia Krakowa była burzliwa. Miasto przeżyło czarną ospę, która zdziesiątkowała ludność, pożary, najazd wojsk szwedzkich, które poczyniły ogromne zniszczenia, a także I i II wojnę światową. Niezależnie od losów zachowany został pierwotny układ architektoniczny, a także wiele wspaniałych zabytków. W uznaniu wyjątkowych wartości historycznych, a także architektonicznych centrum Miasta Krakowa wpisano jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. W skład tego obszaru wchodzi Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto, a także dzielnica Kazimierz ze Stradomiem.

Dorożki krakowskie. Kraków, Polska
Dorożki krakowskie pozwolą poznać miasto z innej perspektywy, Kraków, Polska

Przemierzając historyczne centrum miasta, podziwiać można zabytkowe kamienice mieszczańskie, płace, a także liczne kościoły. Szczególną uwagę zwraca Kościół Mariacki, św. Piotra i św. Pawła, a także św. Andrzeja. Nie można nie zatrzymać się przy budowlach, które mają charakter reprezentacyjny i komercyjny, a więc Wieża Ratuszowa i Sukiennice. Wspaniałe budynki uniwersyteckie jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie fantastycznie dopełniają całości i budzą niesamowitą atmosferę. Jest to Collegium Maius, a także Collegium Iuridicum.

Epokowy strój. Kraków, Polska
Na każdym kroku można spotkać kogoś z przeszłości, Kraków, Polska

Historyczne centrum Krakowa jest niezwykłe. Podkreślić należy fakt, że każda epoka pozostawiła w tym mieście swój ślad. Zasadnicza cześć średniowiecznego centrum wyznaczona jest przez wspaniałą królewską drogę, która prowadzi od Bramy Floriańskiej, gdzie uwagę zwraca Barbakan przez ulicę Grodzką, a także Kanoniczną do Wspaniałego Wzgórza Wawelskiego.

Restauracja  na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Szerokiej, Kraków, Polska
Kultowa i jedna z najstarszych w mieście, restauracja zlokalizowana na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Szerokiej, Kraków, Polska

Zamek Królewski na Wawelu przez długi czas pełnił funkcję ośrodka władzy świeckiej, a ponadto kościelnej. Budowla wzniesiona na podwalinach wcześniejszych obiektów, a także gotycka Katedra św. Stanisława i św. Wacława to miejsca koronacji królów Polski. Szczególną uwagę zwraca także położona na południu miasta średniowieczna dzielnica Kazimierz, która przyciąga zabytkowymi synagogami.


Wpis: Stare Miasto w Krakowie. Kryteria obiektu: K VI. Na liście UNESCO od 1978 r. Wizyta: listopad 2011, sierpień 2013, październik 2016. Numer na liście UNESCO: 29