Małopolska, okolice Krakowa, Wieliczka leży ok 290 km od Wrocławia

Pokłady soli kamiennej w Wieliczce eksploatowane są od XIII w. Były eksploatowane z głębokości od 64 metrów do 327 metrów. Kopalnia rozciąga się na 9 poziomach i liczy 245 km korytarzy oraz 2391 komór w których znajdują się wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i inne dzieła sztuki – etapy pasjonującej pielgrzymki ku przeszłości tego zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia przemysłowego. Kopalnia Soli została wpisana na Listę UNESCO w 1978 r. jako jeden z pierwszych pośród dwunastu obiektów dających początek prestiżowej liście. W 2013 roku wpis rozszerzono o Zamek Żupny znajdujący się w Wieliczce oraz sąsiednią, starszą kopalnię w Bochni.


Kopalnia Wieliczka

Kopalnia w Wieliczce to pierwszy wpis z Polski na pierwszej liście UNESCO z 1978 r.
Kopalnia to przeogromne ilości stempli, podpór i wspornikowych konstrukcji drewnianych liczących setki lat
To także sakralne dzieło sztuki: kaplica św. Kingi
245 km korytarzy na dziewięciu poziomach


Kopalnia Bochnia

Królewska Kopalnia Soli w Bochni. Strefę zabytkową Kopalni w Bochni, wpisanej w 2013 r., stanowią 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią. Cenną spuściznę kultury duchowej bocheńskich górników stanowią podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego. Początki kopalni sięgają 1248 r. co czyni ją starszą od kopalni wielickiej.

Wpis: Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Kryteria obiektu: K VI. Na liście UNESCO od 1978 r. rozszerzenie w 2013 r. Wizyta: listopad 2010, październik 2011, listopad 2013 r. Numer na liście UNESCO: 32


Galeria zdjęć z kopalni w Wieliczce

wykonana podczas ostatniego pobytu w 2018 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here