Linia kolejowa Semmering vs linie: Slezsky Semmering, linia 286 (Kłodzko Miasto- Wałbrzych Główny) i Kolej Izerska (Jelenia Góra – Tanvald).
Porównanie austriackiej linii kolejowej Semmering znajdującej się na liście UNESCO z liniami kolejowymi położonymi w Sudetach czeskich, polskich i polsko-czeskich.

Austriacka linia kolejowa Semmering to kolej górska prowadząca z Gloggnitz (442 m n.p.m) przez Semmering (896 m n.p.m.) do Mürzzuschlag (670 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1848-1854. Trasa przebiega przez Alpy Styryjskie; na jej trasie znajduje się 15 tuneli (najdłuższy liczy 1,5 km), 16 wiaduktów (kilka dwupiętrowych), ponad sto ceglanych i jedenaście żelaznych mostów oraz XIX-wieczne stacje kolejowe i dworce. Różnica wysokości wynosi 454 m (Gloggnitz – Semmering). Długość trasy to 41 km. Linia od 1998 roku znajduje się na liście UNESCO. W ostatnich latach muzeum w Semmering odwiedza średnio 13 tyś. osób.

Z wiaduktu w tunel. Fragment linii kolejowej Semmering
Jeden z wielu wiaduktów lukowych na linii przez Semmering

Więcej zdjęć z tej linii >>>tutaj

Czeska linia kolejowa „Slezsky Semmering” to kolej górska prowadząca z Hanusovic (395 m n.p.m) przez Ramzová (762 m n.p.m) do Jesioníka (460 m n.p.m). Została zbudowana w latach 1883-1888. Trasa przebiega przez Sudety Wschodnie. Kolej przecina kilka dolin i tworzą nad nimi krzywą przechodzącą przez wiadukty, których tylko na terenie Horní Lipová jest aż sześć. Różnica wysokości wynosi 367 m (Hanusovice – Ramzova). Długość trasy to 66 km. Na stacji Horní Lipová znajduje się niewielkie muzeum poświęcona fragmentowi tej ciekawej linii kolejowej oznaczonej jako nr 292. 

Fragment linii Slezsky Semmering
Wjazd na stację Horni Lipova gdzie znajduje się muzeum tej Slezskiego Semmeringu

Więcej zdjęć z tej linii >>>tutaj

Polska linia kolejowa nr 286 to kolej górska prowadząca z Kłodzka Miasto (226 m n.p.m.) przez Tunel pod Świerkową Kopą (549 m n.p.m.) do stacji Wałbrzych Główny (507 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1876-1880. Trasa przebiega przez Sudety Środkowe; na jej trasie znajdują się 3 tunele (Tunel pod Małym Wołowcem liczy 1,6 km i jest najdłuższym tunelem w Polsce ), 2 mosty i 8 wiaduktów oraz XIX-wieczne stacje kolejowe i dworce. Różnica wysokości wynosi 323 m (Kłodzko Miasto -Tunel pod Świerkową Kopą). Długość trasy to 52 km.

Tunel pod Świerkową Kopą
Widok z linii okolic Nowej Rudy

Polsko- czeska linia kolejowa nr 311 zwana Koleją Izerską to kolej górska prowadząca ze stacji Jelenia Góra (345 m n.p.m.) przez Przełęcz Szklarską (886 m n.p.m.) do stacji Koreniov (700 m n.p.m.) i dalej jako linia 036 do Tanvaldu (465 m n.p.m.). Została zbudowana w latach 1891-1902. Linia przebiega przez Sudety Zachodnie; na jej trasie znajdują się 6 tuneli (pięć po stronie czeskiej). Najdłuższy liczy 940 m. Pokonuje 26 metrowy most nad Izerą. Na siedmiokilometrowym odcinku Tanvald – Kořenov do dziś zachowały się fragmenty linii tzw. zębatki Abta o łącznej długości ok. 4,5 km. Na tej trasie pociąg pokonuje wysokość 235 metrów przy maksymalnym nachyleniu aż 58 promili – to najwięcej w Czechach. Różnica wysokości wynosi 546 m (Jelenia Góra – Przełęcz Szklarska). Długość trasy to 53 km (Jelenia Korenov 46 km i Korenov – Tanvald 7 km).

Na trasie z Korenova
Kolej Izerska na Przełęczy Jakuszyckiej

Więcej zdjęć z tej linii >>>tutaj

Podsumowanie. Trzeba przyznać, że linia Semmering jest najstarsza, najbardziej rozbudowana jeśli chodzi o obiekty inżynieryjne oraz wspina się najwyżej spośród porównywanych linii kolejowych. Najwyższy punkt, czyli Semmering położony jest na wysokości 896 m n.p.m. co sprawia, że jest tylko dziesięć metrów wyżej niż stacja Kolei Izerskiej – Jakuszyce (886 m n.p.m). Na trasie linii 286 (Kłodzko Miasto- Wałbrzych Główny) znajduje się najdłuższy tunel spośród porównywanych linii: tunel pod Małym Wołowcem, który liczy 1601 m. Zatem – nie jest źle z naszymi liniami. Jest czym się pochwalić i co odwiedzić. Polecam. Sebastian Mierzwa 2018 r.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj