Tramwaje w Libercu: połączenie miasto-miasto, góry-góry i ..trzy szyny

Pierwsze libereckie linie tramwajowe powstały w 1897 r. Ich rozstaw szyn wynosił 1000 mm (standard to 1435 mm np. Wrocław, Praga). Z czasem, torowiska były przebudowywane, a sieć tramwajowa rozwijana. W 1955 roku uruchomiono linię międzymiastową do Jablonca nad Nysą (linia 11), która dziś liczy 12 km (jej rozstaw szyn to 1000 mm). Oznaczało to, że z miasta do miasta można przejechać się tramwajem.

Liberecki tramwaj

Jeszcze w latach osiemdziesiątych Liberec był oprócz Bratysławy jedynym miastem w Czechosłowacji gdzie tramwaje pomykały na szynach „setkach”. Kryzys lat osiemdziesiątych, a w szczególności braki pojazdów przystosowanych do „setek” wymusił niejako dołożenie trzeciej szyny. Łatwiej było dołożyć szynę niż przebudowywać całą skomplikowaną i jednorodną infrastrukturę. I tak powstały tramwaje na trzech szynach, które pomykają po dziś dzień. Po torowiskach suną pojazdy i te o rozstawie 1000 i te o rozstawie 1435 mm. I dziś już wcale nie chodzi o przywrócenie jednolitego systemu. Wymieniane podczas remontów torowiska nadal mają trzy szyny.

No tak! Trzy szyny.

I jeszcze jedno: „setką” oznaczoną jako linia nr 3 możemy dojechać z dzielnicy Lidove Sady gdzie znajduje się zoo i ogród botaniczny do dzielnicy Horní Hanychova u podnóża Ještědu. Zatem można powiedzieć, że linia tramwajowa łączy Góry Izerskie z Grzbietem Jesztedzkim co czyni ją pod tym względem wyjątkową tak jak całe libereckie tramwaje.

Pędząca z Horní Hanychova u podnóża Ještědu „trójka”
Bilet z 2017 roku
I bądź tu Panie mądry i … zmień zwrotnicę. Oczywiście zrobi to automat.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here