Kutna Hora to położone w środkowych Czechach miasto górnicze. Swój rozwój zawdzięcza średniowiecznym eksploatacjom kopalń srebra

Już w XIV wieku stała się królewskim miastem z prawem menniczym, a zabytki z tego okresu świadczą świetności miasta. Reprezentujący ostatnią fazę gotyku Kościół Św. Barbary i zbarokizowana na początku XVIII w. katedra Mariacka, znacząco wpłynęły na rozwój architektury w tej części Europy. Te dwie wybitne budowle wtapiają się w dobrze zachowaną średniowieczną zabudowę miejską, która wyróżnia się bogactwem architektury zabytkowych domów mieszkalnych.

Czechy, Kutná Hora. Kościół Św. Barbary.

Kutna Hora to miasto górnicze położone w środkowych Czechach – 60 km. na zachód od Pragi. Jego początki sięgają połowy XI wieku, gdy we wsi Sedlce powstał pierwszy w Czechach klasztor cystersów. Dopiero w XIII wieku założono nieopodal osadę górniczą nazwaną Stara Kutna, gdzie na szeroką skalę wydobywano rudy srebra. Z czasem zabudowania obu miejscowości zlały się w jedno. Cenny kruszec i związane z nim kolejne dekrety królewskie spowodowały rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W Kutnej Horze znajdowała się państwowa mennica aż do XVIII wieku, gdy lokalne złoża zaczęły się wyczerpywać (obecnie muzeum).

Widok z Kolegium Jezuickiego na kościół św. Jakuba, Kutna Hora, Czechy
Czechy, Kutná Hora. Kolegium Jezuickie

Średniowieczna zabudowa Starówki oraz dwa zabytki – kościół św. Barbary i katedra, zostały wpisane na listę UNESCO w 1995 roku. Spacerując po wąskich, często wyłożonych kamienną kostką, uliczkach nie sposób nie wczuć się w klimat dawnych czasów. Dobrze zachowane budynki cieszą oko bogactwem architektury i detali.
Czymże byłaby górnicza osada bez patronki tego zawodu, świętej Barbary? W krajobraz miasta świetnie wpisuje się kościół pod wezwaniem tej męczennicy z końca XIV wieku, autorstwa Johanna Parlera. Początkowo gotycka świątynia przeszła w ciągu wieków wiele rekonstrukcji, renowacji i zmian stylu, często pod nadzorem wybitnych architektów i artystów. Najstarsze freski i sztuka kamieniarska pochodzą z końca średniowiecza. Renesansowi zawdzięczamy ozdobną ambonę. Z kolei boazerie, ołtarze i posągi to już czysty barok, sponsorowany hojnie przez jezuitów. Współczesne są za to witraże malarza Františka Urbana.

Urokliwe uliczki, gdzie średniowieczne i późniejsze akcepty widać na każdym kroku, Kutna Hora, Czechy

Druga wyróżniona świątynia to katedra Wniebowzięcia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. Została zbudowana jako kościół klasztorny w latach 1290-1320. Budowla ta doskonale odzwierciedla połączenie północno – francuskiej gotyckiej architektury katedralnej z architekturą niemiecką. Obecny wygląd zawdzięczamy Janowi Błażejowi Santini – Aichla z przełomu XVII i XVIII wieku, który łączył gotyk z barokiem. Wykorzystał, niespotykane w tamtym okresie, samonośne elementy budowlane np. sklepienie „czeski placek”. Oprócz zabytkowych obrazów takich malarzy jak: P. Brandl, M. L. Willmann czy J. K. Liški, warto zwrócić uwagę na jedną z najstarszych dotychczas zachowanych monstrancji gotyckich tzw. Monstrancję Sedlecką.

Kościół św. Jakuba na Starym Mieście z kamienną uliczką, Kutna Hora, Czechy
Czechy, Kutná Hora. Kolegium Jezuickie z kościołem Św. Barbary.

Środkowe Czechy, kraj środkowoczeski, 60 km na zachód od Pragi

Wpis: Kutna Hora – Stare Miasto z kościołem Św. Barbary i katedra Mariacka w dzielnicy Sedlec. Kryteria obiektu: K II, IV. Wpis na listę UNESCO: 1995 r. Wizyta: czerwiec 2011 r. Numer na liście UNESCO: 732.


Notatka z celowego, jednodniowego wypadu do Czech. Trasa: Zieleniec – Kutna HoraŽďár nad SázavouLitomyśl

Kutna Hora jak sama nazwa wskazuje, jest związana z wydobywaniem srebra (kutat czes. – wydobywać). Już w 1142 roku w położonej niedaleko Kutnej Hory miejscowości Sedlec założono pierwszy w Czechach klasztor cystersów, z kolei pod koniec XIII wieku powstała również pierwsza osada górnicza nazywana Cuthna antiqua – Stará Kutna, która w krótkim czasie stała się bogatym królewskim miastem. W 1300 roku król Wacław II wydał ustawę górniczą o nazwie „Ius regale montanorum“. W tym samym roku rozpoczął reformę monetarną. Sto lat później król Wacław IV wydał tzw. dekret kutnohorski, który doprowadził do zmiany stosunku głosów na Uniwersytecie Praskim na korzyść Czechów. Nie bez przyczyny Kutna Hora nosi miano skarbca kraju, ponieważ bogactwo pochodzące właśnie z tego miasta umożliwiało szybki rozwój Królestwa Czeskiego. Dzięki bogatej historii i swojej wyjątkowości Kutna Hora została w 1995 toku wpisana na listę UNESCO.

Czechy, Kutná Hora. 2023

Wyjazd 9.45 – Zieleniec – Kutna Hora 12.15 ( 160 km – 2,5 godziny)