Kromieryż leży przy dawnej przeprawie na rzece Morawie, u stóp wzgórz Chrziby górujących nad środkowymi Morawami.

Ogrody i zamek w Kromieryżu stanowią wyjątkowo pełny i dobrze zachowany przykład barokowej rezydencji książęcej otoczonej ogrodami które datuje się na XII wiek

Ogród Zamkowy (Podzámecká zahrada)
Ogród ten otacza biskupią rezydencję. Założono go w 1509 roku, a jego powierzchnia wynosi 58 ha. W XVII wieku istniał tu sad warzywno-owocowy. Natomiast w XIX wieku przekształcono go w stylowy park krajobrazowy. Istnieje w nim szereg egzotycznych gatunków drzew (iglastych i liściastych) stojących w grupach lub izolowanych.
Listę zabytków architektonicznych otwiera półkolista Kolumnada Pompejańska w stylu klasycznym zbudowana w 1846 r. do przechowywania rzeźb z Pompei. W zachodniej części ogrodu jest tzw. Domostwo Maxa (Max’s Farmstead) stanowiące luksusowy budynek w stylu francuskiego imperium, z dużą kolumnadą i wystającymi skrzydłami. Ponadto wybudowano tutaj trzy eleganckie mosty tj. Srebrny Most, Most Wazowy i Most Latarni. Żeliwo do ich wytworzenia wyprodukowane w arcybiskupiej odlewni.

Czechy, Kromieryż. Ogród Zamkowy .

Renesansowo-barokowy zamek biskupów ołomunieckich
Jeden z następców biskupa Jana II zlecił budowę pierwszego gotyckiego zamku, który został jego siedzibą. Na początku XVI wieku przebudowano go na renesansowy obiekt. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek całkowicie zniszczono, a odbudowano go w drugiej połowie XVII wieku w obowiązującym wówczas stylu barokowym. Ostatecznie jego architekturę określa się jako renesansowo-barokową.
Czteroskrzydłowy zamek, często nazywany pałacem usytuowano przy samym rynku. Zajmuje on prawie taką samą powierzchnię jak główny plac miasta. Swoją wysokością dominuje on na starówce i jest znacznie wyższy od kamienic.
Efektowny zamek biskupi jest okazałą budowlą z bogato dekorowanymi wnętrzami, w tym piękną rokokową Salą Sejmową. W jego wnętrzu znajdziemy bardzo cenną kolekcję obrazów, w tym dzieła Lucasa Cranacha (starszego), Paolo Veronese, Jana I Brueghla, a także Tycjana. Dodatkowo umieszczono w nim wyjątkowo cenne archiwum muzyczne zawierające m.in. zbiory nut Mozarta.

Ogród Kwiatowy (Květná zahrada)
Jest on także zwany z języka czeskiego Libosad, czyli „Ogród Przyjemności”, powstał w latach 1665–1675 r. i jest przykładem barokowego ogrodu. Jego powierzchnia wynosi 14,5 ha. Znajduje się on w południowo-zachodniej części centrum miasta. Ogród jest w stylu włoskim. Wchodzi się do niego przez trójskrzydłowy budynek bramy mieszczący kasy oraz dwie oranżerie.
Ogród składa się z dwóch zupełnie różnych części. Północna jest skomponowana idealnie w kształcie kwadratu o długości boku około 240 m. Kwadrat ten i jego przekątne są kilkakrotnie dzielone. Wyznaczają one przebieg alejek i szpalerów równo przyciętych żywopłotów o różnych geometrycznych formach oraz rabaty z kwiatami.
Natomiast część południowa ma odmienny charakter i jest zupełnie nieuporządkowanym obszarem dawnego sadu i szkółki sadowniczej. Mało jest tu alejek, ale są dwa kwadratowe baseny z fontannami i dwa kopce widokowe. Cała jego przestrzeń ozdobiona jest małą architekturą: rzeźbami, fontannami, oczkami wodnymi.
Zespół składający się z ogrodów i renesansowo-barokowego zamku biskupów ołomunieckich w Kromieryżu (Czechy) wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 r. Głównymi kryteriami wpisu był bardzo dobry stan zachowania oraz znaczenie w rozwoju architektury pałacowej i zakładania ogrodów w stylu barokowym w tej części Europy.


Wpis: Ogrody i zamek w Kromieryżu. Kryteria obiektu: K II, IV. Wpis na listę UNESCO: 1998. Wizyta: czerwiec 2011, lipiec 2019. Numer na liście UNESCO: 860.