Na mapie świata są lokalizacje, które świadczą o tym, że w historii miały miejsce takie wydarzenia, o który wolałoby się nie pamiętać

Takim punktem jest bez wątpienia niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau (1940-1945). Jest to jeden z sześciu na terenie Polski i najbardziej znany obóz założony przez hitlerowców. Powstał z idei realizacji polityki, której celem było masowe wymordowanie europejskich Żydów. Został założony przez Niemców na terenie okupowanej Polski i pierwotnie przeznaczono go dla jej mieszkańców. W okresie 1942 -1944 stał się jednak obozem masowej zagłady, w którym torturowano i zabijano Żydów, Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodowości z całego kontynentu.

Stanowi on dowód jednego z największych przestępstw, które wymierzono przeciwko ludzkości. Obóz Auschwitz-Birkenau traktuje się jako znak ostrzegawczy przed zagrożeniami, a także konsekwencjami, które wynikają z radykalnych ideologii. Potwierdza także siłę ludzkiego ducha. Pomimo trudności nie ugiął się on przed działaniami niemieckiego reżimu nazistowskiego zmierzającymi do pozbawienia wolności i eksterminacji całych ras ludzkich. Biorąc pod uwagę te kryteria, obiekt umieszczono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau to dowód nieludzkiej próby odmówienia prawa do godności ludzi uznanych za niższy gatunek, co przyczyniło się do ich regularnego mordowania. Jest to tragiczne świadectwo morderczego charakteru antysemickiej polityki nazistów. Odwiedzając muzeum zobaczysz ogrodzenia, druty kolczaste, szubienice, a także krematoria, które pokazują, w jaki sposób przebiegał Holokaust. Warto podkreślić także fakt, że zbiory i materiały zgromadzone na terenie obozu pozwalają na zachowanie w pamięci osób, które z premedytacją zamordowano. Znajdziesz tak także osobiste przedmioty ofiar, które są potwierdzeniem ich życia w rzeczywistości obozowej. Zadbano o dokładną konserwację oryginalnych dowodów znajdujących się w muzeum upamiętniających tamtejsze wydarzenia. Dlatego też odbiór miejsca wyróżnia się wysokim poziomem autentyzmu.


Wpis: Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz Birkenau (1940 – 1945). Kryteria obiektu: K VI. Na liście UNESCO od 1979 r. Wizyta: marzec 2020. Numer na liście UNESCO: 31