Zwykle o tej porze (kwiecień 2021 roku) chasingunesco team szykował się do kolejnych podróży do miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO. To kolejna majówka, kiedy podróże zagraniczne obarczone są obostrzeniami lub wręcz niemożliwe.
Ale Dolny Śląsk stoi otworem i jak to się mówi: nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Zatem pozwoliliśmy sobie na stworzenie takiej małej listy miejsc położonych gdzieś na świecie i ich odpowiedników na Dolnym Śląsku. Oczywiście warunek jest jeden: pierwowzór musi być wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. My natomiast szukamy jego odpowiednika na Dolnym Śląsku. I wiecie co? – jest tego trochę. Na początek proponujemy kilka naszych porównań. Na resztę czekamy w komentarzach.
6. Twierdza Luksemburg (Luksemburg) – Twierdza Kłodzko
Luksemburska twierdza jest bezdyskusyjnie większa i potężniejsza niż Twierdza Kłodzka. W konsekwencji stanowi zaczątek odrębnego państwa. Przez Luksemburg i Kłodzko przewijają się podobne dynastie. Oba miejsca znajdowały się na pograniczach państw militarnie zabiegających o włączenie bastionów w swoje strefy wpływów. Stąd ich burzliwe dzieje.
więcej o twierdzach: >>>>> tutaj
5. Benedyktyńskie opactwo i bazylika w Sankt Gallen (Szwajcaria) – Opactwo i bazylika w Krzeszowie
Szwajcarskie opactwo St. Gallen jest starsze od krzeszowskiego o ponad 500 lat. Oba opactwa maja wspólnych ojców założycieli: to benedyktyni, mimo że krzeszowskie opactwo dość szybko przeszło w ręce cystersów. Kolejnym podobieństwem są kolegiata i bazylika. Obie w stylu barokowym. Krzeszowska bazylika jest starsza od kolegiaty w St. Gallen o ponad dwadzieścia lat, a jej wieże są wyższe o 3 metry
więcej o opactwach: >>>>> tutaj
4. Kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu (Czechy) – Kolumna św. Trójcy w Bystrzycy Kłodzkiej
Ołomuniecka kolumna jest ponad trzy razy wyższa od bystrzyckiej. Pewnie dlatego znalazło się na niej więcej postaci i więcej artystów pracowało przy tym arcydziele. Pewnie także dlatego ukończono ją prawie trzydzieści lat później niż kolumnę bystrzycką. Obie kolumny podtrzymują ówczesne trendy uwieczniające święte postaci.
więcej o kolumnach morowych: >>>>> tutaj
3. Jaskinie Słowackiego Krasu i Jaskinie Krasu Aggtelek (Słowacja, Węgry) – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Jaskinia Niedźwiedzia jest stosunkowo młodym odkryciem, a co za tym idzie wciąż poznawanym. W obecnie znanej formie jest pięciokrotnie krótsza od porównywanego kompleksu. Długość Jaskini Niedźwiedziej prawdopodobnie nie jest ostateczna. Wkrótce może się okazać, że podobnie jak Jaskinia Baradla i Domica, wylot Jaskini Niedźwiedziej może znajdować się po czeskiej stronie (np. Tvarožné díry) co czyniłoby ją również jaskinią transgraniczną.
więcej o jaskiniach: >>>>> tutaj
2. Grobla Olbrzymów (Irlandia Północna) – Małe Organy Myśliborskie na Szlaku Wygasłych Wulkanów
Mimo, że oba miejsca różną się wiekiem o jakieś 30-40 mln lat to obie natura potraktowała podobnie tworząc wielokątne pionowe kolumny.
więcej o formacjach bazaltowych: >>>>> tutaj
1. Kopalnia Zollverein, Essen, Zagłębia Ruhry (Niemcy) – Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Po Zollverein pozostała porzucona i zakonserwowana dla przyszłych pokoleń technika. Stara Kopalnia w Wałbrzychu może iść podobną drogą. Tu historia górnictwa sięga XVI wieku, a zatrzymana technika wciąż czekająca na dalszą konserwację.
więcej o kopalniach: >>>>> tutaj