Irlandzka Grobla Olbrzymów vs Małe Organy Myśliborskie
Dodatkowo: czeska Pańska Skała i dolnośląskie Organy Wielisławskie

Co mają wspólnego ze sobą: irlandzka Grobla Olbrzymów leżąca nad Oceanem Atlantyckim z Małymi Organami Myśliborskimi położonymi w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku?


Grobla Olbrzymów, Irlandia.

Materiał: bazalt
Wiek: erupcja wulkaniczna 50-60 mln lat temu
Kształt: sześciokątne (czasem mniej lub więcej boków), pionowe kolumny sięgające do 12 metrów wysokości. Przeważająca średnica wynosi ok 46 cm, średnia wysokość to 1 – 2 metry.
Położenie: Wybrzeże Północnej Irlandii, grobla osiągająca szerokość ok. 180 metrów, wychodzi w ocean na odległość 150 metrów.

Irlandzka Grobla Olbrzymów., jej wiek to ok. 50-60 mln lat.
Grobla Olbrzymów to bazaltowe kolumny sięgające do 12 metrów wysokości.
Grobla Olbrzymów to 40 tysięcy jedno i dwu metrowych “słupków”.
Grobla Olbrzymów, sześciokatne kształty posiadają czasem mniej lub więcej boków.


Małe Organy Myśliborskie, Dolny Śląsk

Materiał: bazalt
Powstanie: erupcja wulkaniczna 15-18 mln lat temu
Kształt: czterokątne, pięciokątne i sześciokątne, pionowe i lekko skośne kolumny o długości do 25 metrów. Przeważająca średnica wynosi ok 30 cm.
Położenie: Pogórze Kaczawskie, Góra Rataj o wysokości 350 m n.p.m. Dwudziestoośmiometrowa skalna ściana w odsłoniętym, nieczynnym kamieniołomie.

Małe Organy Myśliborskie., ich wiek to ok. 15-18 mln lat
Małe Organy Wielisławskie:, pionowe i lekko skośne kolumny.
Małe Organy Wielislawskie, kolumny o długości do 25 metrów.
Małe Organy Wielisławskie:. czterokątne, pięciokątne i sześciokątne, średnica wynosi ok 30 cm.


Pańska Skała, Czechy.

Materiał: bazalt
Powstanie: erupcja wulkaniczna 30 mln lat temu
Kształt: pięcio, czasem sześciokątne, pionowe i skośne kolumny sięgające do 20 metrów wysokości. Przeważająca średnica wynosi ok 20-25 cm.
Położenie: Góry Łużyckie, pagórek o wysokości 595 m n.p.m. Dwudziestometrowa skalna ściana wznosząca się nad jeziorkiem będącym pozostałością kamieniołomu.

Czeska Pańska Skała, jej wiek to ok. 30 mln. lat.
Pańska Skała, pięcio, czasem sześciokątne, pionowe i skośne kolumny sięgające do 20 metrów.


Organy Wielisławskie, Dolny Śląsk.

Materiał: porfiry (ryolity)
Powstanie: erupcja wulkaniczna ok. 270 -295 mln lat temu
Kształt: czterokątne i pięciokątne rzadziej trój – i sześciokątne, pionowe i lekko skośne kolumny o długości do 20 metrów. Przeważająca średnica wynosi ok 20-30 cm choć zdarzają się i 50 cm.
Położenie: Pogórze Kaczawskie, zbocze góry Wielisławka o wysokości 375 m n.p.m. Pięćdziesięciometrowa skalna ściana w odsłoniętym, nieczynnym kamieniołomie.

Organy Wielisławskie, ich wiek to jakieś 280-290 mln. lat.

Podsumowanie:
Wszystkie powyższe formacje skalne są pozostałościami po działalności wulkanów. Ich wiek jest różny, przy czym Organy Wielisławskie czasowo znajdują się w innym wymiarze. Oczywiście najpiękniej położona jest Grobla Olbrzymów, znajdująca się nad klifowym brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Otaczająca groblę przestrzeń powoduje wzmocnienie efektu wizualnego. Grobla znajduje się na liście UNESCO od 1986 roku jako obiekt naturalny. Dolnośląskie Małe Organy Mysliborskie, Organy Wielisławskie oraz Pańska Skała charakteryzują się mocną działalnością człowieka. Powstające na przestrzeni lat kamieniołomy przyczyniły się do odsłonięcia wulkanicznych pozostałości. Pozwoliły także na dostrzeżenie piękna ukrytego w ziemi. Małe Organy Myśliborskie leżą na Szlaku Wygasłych Wulkanów i są.. na wyciągnięcie ręki. Polecam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here