Co mają wspólnego ze sobą: irlandzka Grobla Olbrzymów leżąca nad Oceanem Atlantyckim z Małymi Organami Myśliborskimi położonymi w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku?
Dodatkowo: czeska Pańska Skała, dolnośląskie Organy Wielisławskie, Czartowska Skała i bazaltowe słupy kamieniołomu Łomnik
Grobla Olbrzymów, Irlandia
Materiał: bazalt
Wiek: erupcja wulkaniczna 50-60 mln lat temu
Kształt: sześciokątne (czasem mniej lub więcej boków), pionowe kolumny sięgające do 12 metrów wysokości. Przeważająca średnica wynosi ok 46 cm, średnia wysokość to 1 – 2 metry.
Położenie: Wybrzeże Północnej Irlandii, grobla osiągająca szerokość ok. 180 metrów, wychodzi w ocean na odległość 150 metrów.
Małe Organy Myśliborskie, Dolny Śląsk
Materiał: bazalt
Powstanie: erupcja wulkaniczna 15-18 mln lat temu
Kształt: czterokątne, pięciokątne i sześciokątne, pionowe i lekko skośne kolumny o długości do 25 metrów. Przeważająca średnica wynosi ok 30 cm.
Położenie: Pogórze Kaczawskie, Góra Rataj o wysokości 350 m n.p.m. Dwudziestoośmiometrowa skalna ściana w odsłoniętym, nieczynnym kamieniołomie.
Pańska Skała, Czechy
Materiał: bazalt
Powstanie: erupcja wulkaniczna 30 mln lat temu
Kształt: pięcio, czasem sześciokątne, pionowe i skośne kolumny sięgające do 20 metrów wysokości. Przeważająca średnica wynosi ok 20-25 cm.
Położenie: Góry Łużyckie, pagórek o wysokości 595 m n.p.m. Dwudziestometrowa skalna ściana wznosząca się nad jeziorkiem będącym pozostałością kamieniołomu.
Organy Wielisławskie, Dolny Śląsk
Materiał: porfiry (ryolity)
Powstanie: erupcja wulkaniczna ok. 270 -295 mln lat temu
Kształt: czterokątne i pięciokątne rzadziej trój – i sześciokątne, pionowe i lekko skośne kolumny o długości do 20 metrów. Przeważająca średnica wynosi ok 20-30 cm choć zdarzają się i 50 cm.
Położenie: Pogórze Kaczawskie, zbocze góry Wielisławka o wysokości 375 m n.p.m. Pięćdziesięciometrowa skalna ściana w odsłoniętym, nieczynnym kamieniołomie.

Czartowska Skała 463 m n.p.m, Pogórze Kaczawskie, Dolny Śląsk
Materiał: głównie bazalt
Powstanie: erupcja wulkaniczna ok. 20 mln lat temu
Kształt: sześciokątne, pionowe i lekko skośne kolumny o tworzące wachlarz stożkowy. Przeważająca średnica wynosi ok 20 cm i kilkanaście metrów długości
Położenie: Pogórze Kaczawskie, Park Krajobrazowy „Chełmy”, okolice wsi Pomocne, szczyt o wysokości 463 m n.p.m. Czterdziestometrowy skalny stożek, poniżej stożka pozostałości po nieczynnym kamieniołomie pochodzącym z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

160 m n.p.m, Łomnik, Mikołajowice, Dolny Śląsk
Materiał: bazalt
Powstanie: erupcja wulkaniczna ok. 31 mln lat temu
Kształt: sześciokątne i pięciokątne pionowe słupy których średnica wynosi ponad 30 – 50 cm i około 20-30 metrów wysokości. Imponująca ściana (urwisko) liczy ok. 100 mb długości.
Położenie: Równina Wrocławska, okolice wsi Mikołajowice, zalesione, niewielkie wzniesienie o wysokości 160 m n.p.m. Pozostałości po nieczynnym kamieniołomie tworzące nieckę i zbiornik wodny. Jedna z piękniejszych ekspozycji słupów bazaltowych w Polsce.

Wszystkie powyższe formacje skalne są pozostałościami po działalności wulkanów
Ich wiek jest różny, przy czym Organy Wielisławskie czasowo znajdują się w innym wymiarze. Oczywiście najpiękniej położona jest Grobla Olbrzymów, znajdująca się nad klifowym brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Otaczająca groblę przestrzeń powoduje wzmocnienie efektu wizualnego. Grobla znajduje się na liście UNESCO od 1986 roku jako obiekt naturalny. Dolnośląskie Małe Organy Myśliborskie, Organy Wielisławskie oraz Pańska Skała charakteryzują się mocną działalnością człowieka. Powstające na przestrzeni lat kamieniołomy przyczyniły się do odsłonięcia wulkanicznych pozostałości. Pozwoliły także na dostrzeżenie piękna ukrytego w ziemi. Małe Organy Myśliborskie leżą na Szlaku Wygasłych Wulkanów i są… na wyciągnięcie ręki. Polecam!
Inne podobne artykuły porównujące wybrane miejsce z listy UNESCO z miejscem na Dolnym Śląsku:
1. Kopalnia Zollverein, Essen, Zagłębia Ruhry (Niemcy) – Stara Kopalnia w Wałbrzychu;
2. Jaskinie Słowackiego Krasu i Jaskinie Krasu Aggtelek (Słowacja, Węgry) – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie;
3. Kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu (Czechy) – Kolumna św. Trójcy w Bystrzycy Kłodzkiej;
4. Benedyktyńskie opactwo i bazylika w Sankt Gallen (Szwajcaria) – Opactwo i bazylika w Krzeszowie;
5. Twierdza Luksemburg (Luksemburg) – Twierdza Kłodzko;