Takie rzeczy mogą się przydarzyć. Jesteśmy uwięzienie w czeskim vlaku tuż przed Przełęczą Ramzovską w Wysokich Jesionikach

Punktualnie o 12.34 wyruszamy ze stacji Ramzova do stacji Jesionik. Nasz skład ciągnie wagony ze stacji Zabreh. Cała nasza podróż trwać będzie 24 minuty jazdy w dół z dwoma postojami w znanej nam już Horni Lipova i Lipova Lazne. Pociąg wygina się to raz w prawo, a raz w lewo na licznych zakrętach, by dojechać do stacji końcowej. W Jesioniku mamy dwie godziny wolnego czasu. W sam raz na posmakowanie czeskiej kuchni.

O 15.01 znów jesteśmy w pociągu. Teraz będziemy jechać w górę. Za Horni Lipova nasza lokomotywa pokonuje trasę z coraz większą trudnością. Tory skrzypią, pociąg jedzie coraz wolniej, by wreszcie zatrzymać się. Koniec, dalej nie pojedziemy – oznajmia konduktor. Musi przyjechać po nas dodatkowa lokomotywa i wepchnąć nas na Ramzovskie Sedlo.

Ale przygoda! Kto by się spodziewał? Cały skład, czyli cztery wagony i lokomotywa stoją i czekają cierpliwie na pomoc. Ta nadchodzi po niespełna godzinie, godzinie przymusowego postoju pośród lasu z widokiem na zbocza Seraka. No bomba! Kto by pomyślał, że podjazd na przełęcz może sprawić takie trudności? Trzeba to wpisać w wyjątkowość tej linii, linii kolejowej zwanej Slezsky Semmering.

Polecam, Sebastian Mierzwa 2018 r.

Za Horni Lipova nasza lokomotywa pokonuje trasę z coraz większą trudnością. Z komina lokomotywy wydobywa się coraz więcej spalin. Tory zaczynają skrzypieć, skład wydaje dodatkowe dźwięki. Jedziemy coraz wolniej.
Pociąg toczy się z coraz większym mozołem, by wreszcie stanąć. Słyszymy zaciągnięte hamulce trzymające cały skład na pochyleniu trasy.
Koniec, dalej nie pojedziemy! Wygląda na to, że nasz vlak odmówił posłuszeństwa
Musi przyjechać po nas dodatkowa lokomotywa ze stacji w Jesioniku. Wszyscy wyluzowani spoglądają za zbawiennym składem ratunkowym, który ma nas najwyraźniej wepchnąć na przełęcz
Jest! To tzw. nurek. Wygląda na mocarza.
Ta dodatkowa lokomotywa wepchnie nas na Ramzovskie Sedlo
Ruszamy! Teraz podjazd na przełęcz odbywa się już bez trudności
Wysiadamy na wysokości 762 m n.p.m. Koniec naszej przygody.