Karkonoski Rezerwat Biosfery UNESCO obejmuje obszar Karkonoskiego Parku Narodowego w Polsce i w Czechach. Jest to zatem transgraniczny rezerwat.
W Polsce leży on w województwie dolnośląskim. Jako Rezerwat Biosfery został powołany w 1992 r. w ramach Międzynarodowego programu UNESCO „Człowiek i Biosfera” (Man and Biosphere – MAB).
Obecnie na świecie jest wiele takich obiektów w różnych krajach. Rezerwaty mają na celu ochronę różnorodności biologicznej i poprawę zdolności obserwowania zmian ekologicznych w obszarze całej planety. Służą także pobudzaniu społecznej świadomości powiązań istniejących pomiędzy różnorodnością ekologiczną i kulturową.
Podobnie Karkonoski Rezerwat Biosfery UNESCO ma za zadanie chronić szczytowe partie najwyższej grupy górskiej Sudetów. Charakteryzują się one występowaniem granitowych skałek o fantastycznych kształtach. W Polsce tylko na obszarze tego rezerwatu rosną dzwonek karkonoski i skalnica bazaltowa. Poza tym występuje na nim ok. 100 gatunków ptaków i ok. 40 gatunków ssaków w tym 16 gatunków nietoperzy.
Ponadto ciekawostką Karkonoszy jest żyjący tutaj muflon (jego przodek pochodzący z Korsyki i Sardynii), który został przywieziony tu na początku XX w.). Dodatkowo na terenie Karkonoszy stwierdzono również występowanie 4 gatunków ryb, 6 gatunków płazów i 5 gatunków gadów.
Atrakcje Karkonoskiego Rezerwatu Biosfery
Karkonosze cieszą się dużym uznaniem i powodzeniem wśród turystów. Stanowią one piękne dziedzictwo przyrody wyróżniające się cudownym krajobrazem. Z tego względu jest to miejsce bardzo ciekawe z punktu widzenia turystyki.
Do najważniejszych atrakcji Karkonoskiego Parku Narodowego zaliczamy szczyty, formacje skalne, kotły polodowcowe oraz wodospady.
Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Śnieżka, która jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów (1603 m n.p.m.). Na samym jej szczycie znajduje się zabytkowa kaplica z 1681 r. oraz Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Innym, ciekawym wierzchołkiem jest Szrenica (1362 m n.p.m.), który dominuje nad Szklarską Porębą.
Najwyższym wodospadem polskich Karkonoszy jest wodospad Kamieńczyka. Woda spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Drugim w kolejności jest Szklarki (13 m), a uznawanym za najbardziej malowniczy Łomniczki, który spływa z Równi pod Śnieżką i tworzy na zachodniej ścianie ciąg malowniczych kaskad
Warto wspomnieć też o torfowisku Upy, które swoją roślinnością przypomina subarktyczną tundrę sięgająca do tego miejsca podczas ostatniego zlodowacenia.