Kalwaria Zebrzydowska to kościół, klasztor i zespół kaplic, a do tego przepiękny park krajobrazowy na południu Polski, niedaleko Wadowic.
To miejsce zdecydowanie zasługuje na spokojny spacer i zadumę. Warto zobaczyć je i poczuć atmosferę polskiej Jerozolimy.
Kalwaria Zebrzydowska – trochę historii
Kalwaria to zespół kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej. Miejsca takie zakładane są zazwyczaj na wzgórzach, by swoim położeniem przypominały Jerozolimę, o czym marzył założyciel naszego polskiego celu pielgrzymek — Mikołaj Zebrzydowski.
W połowie XVII wieku dobra przejęła rodzina Czartoryskich, która odbudowała miasto po pożarze w 1715 roku i dodała swój pałac, gdzie obecnie mieści się seminarium duchowne. W Zebrzydowicach istniała również społeczność żydowska, czego pozostałością jest synagoga.
Kalwaria Zebrzydowska, która swą nazwę ostateczną uzyskała w 1890 roku, zawiera wszystko to, co czyni ją wyjątkową atrakcją turystyczną i sakralną. Śmiało możemy ją nazwać polską Jerozolimą. Kompleks architektoniczny wpisuje się w piękny beskidzki krajobraz. Manieryzm niderlandzki parku krajobrazowego, barok i rokoko przydrożnych kapliczek tworzą niezwykle klimatyczne miejsce na mapie Polski.
Kalwaria Zebrzydowska jako miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Zespół Kulturowo-Krajobrazowy Klasztoru i Parku Pielgrzymkowego zdecydowanie zasługuje na swoje zaszczytne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którą została wpisana w 1999 roku. Zawiera w sobie 42 kaplice, kościoły i mosty połączone duktami leśnymi i alejami z cennymi okazami starych drzew. Jest to miejsce godne największej uroczystości religijnej, jaka się tam odbywa. Chwalebne Misterium Pańskie to największa w Polsce Droga Krzyżowa. Wydarzenie to ściąga w okolicach Wielkanocy rzesze turystów i pątników.
Kalwaria Zebrzydowska jako atrakcja turystyczno — religijna
Lubisz spacerować? Koniecznie odwiedź to miejsce w celach religijnych lub turystycznych. Zdecydowanie warto zwiedzić klasztor oo. Bernardynów i późnobarokową Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej. Dziedziniec sanktuarium z krużgankami tchnie powagą, a portrety upamiętniają kolejnych mecenasów. Centrum świątyni i celem wielu pielgrzymek jest obraz z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej w rokokowej części kościoła.
Wokół rozciąga się manierystyczny park krajobrazowy, w którym możesz podziwiać kunszt autorów kapliczek, głównie flamandzkiego architekta Pawła Baudartha. Nabożeństwa na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej są jedynymi w swoim rodzaju przeżyciami duchowymi, możliwymi tylko tutaj. Dróżki Pana Jezusa to kapliczki opowiadające drogę Pana Jezusa od Wieczernika aż do ukrzyżowania.
Wpis: Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy. Kryteria obiektu: K II, IV. Na liście UNESCO od 1999 r. Wizyta: październik 2011. Numer na liście UNESCO: 905