350 km od Bratysławy, Karpaty Zachodnie, ok 430 km od Wrocławia

Spiski Hrad stanowi jeden z największych w Europie Wschodniej zespołów budowli o charakterze wojskowym, politycznym i sakralnym, pochodzących z XIII i XIV w., o doskonale zachowanej architekturze romańskiej i gotyckiej. Po rozszerzeniu wpisu w 2009 roku nosi on nazwę Lewocza i Spisz wraz z zabytkami kultury. Rozszerzenie objęło historyczne centrum Lewoczy wzniesione w XIII i XIV wieku. Zachowała się tam większość budowli, przede wszystkim XIV- wieczny kościół świętego Jakuba wraz ze znajdującym się w nim zbiorem dziesięciu polichromowanych ołtarzy w stylu późnogotyckim, pochodzących z XV i XVI wieku. Największy z nich, ołtarz główny o wysokości 18,6 metrów wybudowany został przez Mistrza Pawła z Lewoczy około 1510 roku.


Lewocza

Historyczne centrum Lewoczy wzniesione zostało w XIII i XIV wieku. Zachowała się tam większość budowli, przede wszystkim XIV- wieczny kościół świętego Jakuba wraz ze znajdującym się w nim zbiorem dziesięciu polichromowanych ołtarzy w stylu późnogotyckim, pochodzących z XV i XVI wieku. Największy z nich, ołtarz główny o wysokości 18,6 metrów wybudowany został przez Mistrza Pawła z Lewoczy około 1510 roku.


Spiska Kapituła

Samodzielne miasto warowne, siedziba biskupów Spiszu, zwana słowackim Watykanem. Położone w pobliżu Zamku Spiskiego, dziś jako część Spiskiego Podgrodzia. Stanowi przykład dobrze zachowanego średniowiecznego układu miejskiego.


Zamek Spiski

Spiski Hrad stanowi jeden z największych w Europie Wschodniej zespołów budowli o charakterze wojskowym, politycznym i sakralnym, pochodzących z XIII i XIV w., o doskonale zachowanej architekturze romańskiej i gotyckiej.


Wpis: Lewocza i Spisz wraz z zabytkami kultury. Kryteria obiektu: K IV. Na liście UNESCO od 1993 r. Wizyta: sierpień 2005 r.  Numer na liście UNESCO: 620

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.