Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku znajduje się na Górnym Śląsku, w jednym z głównym obszarów wydobywczych w Europie Środkowej. Obiekt obejmuje w całości podziemną kopalnię wraz ze sztolniami, szybami, galeriami oraz systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Na powierzchni zachowała się XIX-wieczna przepompownia parowa, która jest świadectwem ciągłości prac nad odprowadzaniem wody z kopalni od ponad 300 lat. Dzięki specjalnemu systemowi zbędną wodę wykorzystywano do zaopatrywania miasta w wodę pitną i do użytku przemysłowego. Kopalnia w Tarnowskich Górach miała znaczący udział w światowej produkcji ołowiu i cynku.

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się 30 metrów pod ziemią. Temperatura wody wynosi plus 4 st.C, a powietrza 10 st.C. Trasę około 600 m pokonuje się łodzią napędzaną… siłą mięśni przewodnika. Na powierzchni można zarzucić szkloka i zagryźć oblatem, a w mieście spokojnie wciągnąć gumiklyjzy z kapustom… som takie piykne miejsca! Knipsowanie (fotoraport) z Tarnowskich Gór był jednocześnie moim 183 obiektem z listy UNESCO.

Wpis: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Kryteria obiektu: K I, II, IV. Wpis na listę UNESCO: 2017 r. Wizyta: listopad 2017 r. Numer na liście UNESCO: 1539, mój 183.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here