Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku znajduje się na Górnym Śląsku, w jednym z głównym obszarów wydobywczych w Europie Środkowej. Obiekt obejmuje w całości podziemną kopalnię wraz ze sztolniami, szybami, galeriami oraz systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Na powierzchni zachowała się XIX-wieczna przepompownia parowa, która jest świadectwem ciągłości prac nad odprowadzaniem wody z kopalni od ponad 300 lat. Dzięki specjalnemu systemowi zbędną wodę wykorzystywano do zaopatrywania miasta w wodę pitną i do użytku przemysłowego. Kopalnia w Tarnowskich Górach miała znaczący udział w światowej produkcji ołowiu i cynku.

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się 30 metrów pod ziemią. Temperatura wody wynosi plus 4 st.C, a powietrza 10 st.C. Trasę około 600 m pokonuje się łodzią napędzaną… siłą mięśni przewodnika. Na powierzchni można zarzucić szkloka i zagryźć oblatem, a w mieście spokojnie wciągnąć gumiklyjzy z kapustom… som takie piykne miejsca! Knipsowanie (fotoraport) z Tarnowskich Gór był jednocześnie moim 183 obiektem z listy UNESCO.

Kopalnia w tarnowskich Górach,
Kopalnia w tarnowskich Górach, szyb główny
Praca w kopalni srebra. Tarnowskie Góry
Praca w kopalni srebra. Tarnowskie Góry
 Kopalnia srebra Tarnowskie Góry. Sztolnia Czarnego Pstrąga.
Sztolnia Czarnego Pstrąga. Kopalnia srebra Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry. Wejście do Sztolni Czarnego Pstrąga.
Wejście do Sztolni Czarnego Pstrąga. Tarnowskie Góry
Górnicza lampa karbidowa w kopalni srebra. Tarnowskie Góry
Górnicza lampa karbidowa jako źródło światła. Kopalnia w Tarnowskich Górach


Wpis: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Kryteria obiektu: K I, II, IV. Wpis na listę UNESCO: 2017 r. Wizyta: listopad 2017 r. Numer na liście UNESCO: 1539, mój 183.

 

2 KOMENTARZE

  1. Dla takich wrażeń warto żyć, coś pięknego zwiedzać takie miejsca. Ja lubię oglądać kopalnie a w zasadzie urobek jaki można znaleźć czasami w hałdach jakie pozostawiły dawne odkrywki kopalniane. Znalazłem tak wiele pirytów, agatów, oliwinów i innych minerałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here