Stolica Austrii, miasto nad Dunajem, 400 km od Wrocławia

Wiedeń rozwijał się począwszy od czasów osadnictwa celtyckiego i rzymskiego. Następnie przekształcił się w miasto średniowieczne, a później barokowe, stając się stolicą monarchii austro-węgierskiej. Odgrywał zasadniczą rolę jako jeden z ośrodków muzyki europejskiej, z którym kojarzeni są wielcy kompozytorzy począwszy od klasycyzmu wiedeńskiego do muzyki współczesnej. Zespół zabytkowy Wiednia składa się z różnorodnych elementów architektonicznych, głównie barokowych pałaców i ogrodów oraz z pochodzącego z końca XIX w. zespołu reprezentacyjnych budynków wzdłuż Ringstrasse.

Wiedeńska rezydencja Habsburgów, wybudowana w XII wieku, Wiedeń, Austria
Wiedeńska rezydencja Habsburgów, wybudowana w XII wieku, Wiedeń, Austria

Wiedeń to stolica Austrii i z pewnością jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Nie ulega wątpliwości, że stanowi również najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów miejsce. I choć praktycznie każdy zakątek pełen jest tu imponującej architektury, na szczególną uwagę zasługuje zabytkowe centrum miasta Wiednia, które w 2001 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pomnik ze złotym wierzchołkiem, który upamiętnia zmarłych po pandemii dżumy przypadającej na drugą połowę XVII wieku, Wiedeń, Austria
Pomnik ze złotym wierzchołkiem, który upamiętnia zmarłych po pandemii dżumy przypadającej na drugą połowę XVII wieku, Wiedeń, Austria

Sam region ma naprawdę długą historię. Miasto założone w 500 r. p.n.e. początkowo było tylko celtycką osadą. Z czasem pełniło też rolę posterunku dla Imperium Rzymskiego. Prawa miejsce uzyskało dopiero w 1221 roku, by następnie stać się stolicą Cesarstwa Austrii, a później Austro-Węgier. Nic więc dziwnego, że zabytkowe centrum, to zarówno wpływy średniowieczne, barokowe, przypadający na XIX wiek historyzm, ale również secesja z przełomu XIX i XX wieku.

Widok na Belweder w Wiedniu, Wiedeń, Austria
Widok na Belweder w Wiedniu, Wiedeń, Austria

Nie można również zapomnieć, że począwszy od XVI wieku Wiedeń był europejską stolicą muzyki – tutaj tworzyli m.in. Haydn, Mozart, rodzina Straussów czy Beethoven. Obecnie największym muzycznym wydarzeniem jest Koncert Noworoczny.

Wiedeński, diabelski młyn - jeden z symboli miasta, Wiedeń, Austria
Wiedeński, diabelski młyn – jeden z symboli miasta, Wiedeń, Austria

Zabytkowe centrum miasta Wiednia i decyzja o wpisaniu go na listę UNESCO

UNESCO podjęło decyzję w opisaniu centrum Wiednia na listę, zaraz po tym, jak pojawił się pomysł, by zbudować na jego terenie co najmniej dwa bardzo nowoczesne budynki. Eksperci w swoim raporcie podkreślili, że taka inwestycja mogłaby niekorzystnie wpłynąć na urbanistykę całego miasta – doszczętnie zniszczyć jego charakterystyczne osie widokowe.

Zabytkowe miejsce powstawało przecież przez wiele wieków, a jego spójny charakter bazuje głównie na obiektach, które nie przekraczają 26 metrów wysokości. Projekt nowych konstrukcji utrzymywał natomiast, że nowoczesne budynki miałyby mieć, aż 47 i 66 metrów. Prawdziwą kością niezgody okazał się jednak, aż 66- metrowy wieżowiec, który miał służyć, jako luksusowy apartamentowiec.

Najpiękniejsze zabytki Wiednia:

Dziś w centrum Wiednia spotykają się i tworzą spójność całość zabytki z różnych okresów historycznych. Dzięki nim turyści mogą dowiedzieć się, jak wyglądała zmieniająca się na przestrzeni wieków europejska rzeczywistość. Na miejscu zwiedzić można między innymi XIII-wiecznie kościoły Maria am Gestade i św. Michała, a także klasztor Schottenkloster.

Poza tym turyści zwiedzający Wiedeń, chętnie odwiedzają też wszelkiej maści budynki użyteczności publicznej, neogotycki ratusz oraz budynek parlamentu, który zaprojektował Theophil Hansen. Sam obiekt wzniesiony został w latach 1874-1883. Co ciekawe z podobnego okresu pochodzi również budynek Secesji Wiedeńskiej, w którym odbyła się pierwsza wystawa impresjonistów w mieście. Idąc tropem malarstwa warto zajrzeć też do Muzeum Historii Sztuki, gdzie na ekspozycji wiszą dzieła Rembranta, Rubensa czy Bruegla.

Na uwagę zasługuje także Belweder w Wiedniu, a więc barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. W zasadzie wszystkie te obiekty, to zabytki powstające od średniowiecza, poprzez barok, aż po budowle z XIX i XX wieku. Charakterystyczna, historyczna panorama miasta z pewnością warta jest wspomnianej ochrony.


Wpis: Zabytkowe centrum Wiednia. Kryteria obiektu: K II, IV, VI. Na liście UNESCO od 2001 r. Wizyta: czerwiec 2015. Numer na liście UNESCO: 1033

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here