Stolica Austrii, miasto nad Dunajem, 400 km od Wrocławia
Wiedeń rozwijał się począwszy od czasów osadnictwa celtyckiego i rzymskiego. Następnie przekształcił się w miasto średniowieczne, a później barokowe, stając się stolicą monarchii austro-węgierskiej. Odgrywał zasadniczą rolę jako jeden z ośrodków muzyki europejskiej, z którym kojarzeni są wielcy kompozytorzy począwszy od klasycyzmu wiedeńskiego do muzyki współczesnej. Zespół zabytkowy Wiednia składa się z różnorodnych elementów architektonicznych, głównie barokowych pałaców i ogrodów oraz z pochodzącego z końca XIX w. zespołu reprezentacyjnych budynków wzdłuż Ringstrasse.
Wiedeń to stolica Austrii i z pewnością jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Nie ulega wątpliwości, że stanowi również najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów miejsce. I choć praktycznie każdy zakątek pełen jest tu imponującej architektury, na szczególną uwagę zasługuje zabytkowe centrum miasta Wiednia, które w 2001 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sam region ma naprawdę długą historię. Miasto założone w 500 r. p.n.e. początkowo było tylko celtycką osadą. Z czasem pełniło też rolę posterunku dla Imperium Rzymskiego. Prawa miejsce uzyskało dopiero w 1221 roku, by następnie stać się stolicą Cesarstwa Austrii, a później Austro-Węgier. Nic więc dziwnego, że zabytkowe centrum, to zarówno wpływy średniowieczne, barokowe, przypadający na XIX wiek historyzm, ale również secesja z przełomu XIX i XX wieku.
Nie można również zapomnieć, że począwszy od XVI wieku Wiedeń był europejską stolicą muzyki – tutaj tworzyli m.in. Haydn, Mozart, rodzina Straussów czy Beethoven. Obecnie największym muzycznym wydarzeniem jest Koncert Noworoczny.
Zabytkowe centrum miasta Wiednia i decyzja o wpisaniu go na listę UNESCO
UNESCO podjęło decyzję w opisaniu centrum Wiednia na listę, zaraz po tym, jak pojawił się pomysł, by zbudować na jego terenie co najmniej dwa bardzo nowoczesne budynki. Eksperci w swoim raporcie podkreślili, że taka inwestycja mogłaby niekorzystnie wpłynąć na urbanistykę całego miasta – doszczętnie zniszczyć jego charakterystyczne osie widokowe.
Zabytkowe miejsce powstawało przecież przez wiele wieków, a jego spójny charakter bazuje głównie na obiektach, które nie przekraczają 26 metrów wysokości. Projekt nowych konstrukcji utrzymywał natomiast, że nowoczesne budynki miałyby mieć, aż 47 i 66 metrów. Prawdziwą kością niezgody okazał się jednak, aż 66- metrowy wieżowiec, który miał służyć, jako luksusowy apartamentowiec.
Najpiękniejsze zabytki Wiednia:
Dziś w centrum Wiednia spotykają się i tworzą spójność całość zabytki z różnych okresów historycznych. Dzięki nim turyści mogą dowiedzieć się, jak wyglądała zmieniająca się na przestrzeni wieków europejska rzeczywistość. Na miejscu zwiedzić można między innymi XIII-wiecznie kościoły Maria am Gestade i św. Michała, a także klasztor Schottenkloster.
Poza tym turyści zwiedzający Wiedeń, chętnie odwiedzają też wszelkiej maści budynki użyteczności publicznej, neogotycki ratusz oraz budynek parlamentu, który zaprojektował Theophil Hansen. Sam obiekt wzniesiony został w latach 1874-1883. Co ciekawe z podobnego okresu pochodzi również budynek Secesji Wiedeńskiej, w którym odbyła się pierwsza wystawa impresjonistów w mieście. Idąc tropem malarstwa warto zajrzeć też do Muzeum Historii Sztuki, gdzie na ekspozycji wiszą dzieła Rembranta, Rubensa czy Bruegla.
Na uwagę zasługuje także Belweder w Wiedniu, a więc barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. W zasadzie wszystkie te obiekty, to zabytki powstające od średniowiecza, poprzez barok, aż po budowle z XIX i XX wieku. Charakterystyczna, historyczna panorama miasta z pewnością warta jest wspomnianej ochrony.
Wpis: Zabytkowe centrum Wiednia. Kryteria obiektu: K II, IV, VI. Na liście UNESCO od 2001 r. Wizyta: czerwiec 2015. Numer na liście UNESCO: 1033