Stolica Katalonii, 2000 km od Wrocławia

Te dwie budowle należą do najpiękniejszych osiągnięć architektury Barcelony. Są dziełem katalońskiego architekta secesyjnego Luisa Domnecha i Montaner. Pałac Muzyki Katalońskiej jest oszałamiającą konstrukcją o żelaznej strukturze, wypełnioną światłem i przestrzenią. Nad jego dekoracją pracowało wielu wybitnych artystów epoki. Szpital Św. Pawła i św. Krzyża przedstawia taką samą śmiałą koncepcję i dekorację, będąc jednocześnie całkowicie przystosowanym do potrzeb szpitalnych.


Pałac Muzyki Katalońskiej (Palau de la Música Catalana)

Połączenie sztuki mauretańskiej i hiszpańskiej secesji, “pudełko światła” – modernistyczne dzieło architekta Domenecha i Montanera.


Szpital Św. Pawła (Sant Pau)

Szpital- ogród do budowy którego wykorzystano cegłę, ceramikę i żelazo w formie charakterystycznej dla modernizmu. Zaprojektowany przez architekta Luisa Domenecha i Montanera jako kontynuacja średniowiecznej tradycji szpitalnej. Budowla powstała w latach 1902 – 1930 r. jako połączenie sztuki z funkcją użytkową.


Wpis: Pałac Muzyki Katalońskiej (Palau de la Música Catalana) i szpital Św. Pawła (Sant Pau) w Barcelonie. Kryteria obiektu: K I, II, IV. Na liście UNESCO od 1997 r. Wizyta: luty 2014 r. Numer na liście UNESCO: 804.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here