Północno-wschodnia Francja, 150 km do Paryża, ok. 1150 km od Wrocławia
Miasto Reims jest nieoficjalną stolicą regionu Szampania-Ardeny we Francji. Legenda głosi, że miasto założył Remus, który był bratem bliźniakiem Romulusa i jednocześnie współzałożyciela Rzymu. Według podań od jego imienia pochodziła nazwa plemienia miejscowych Celtów tj. Remów.

Od początku Reims było ważnym punktem na mapie handlowej Europy. Najstarsza świątynia, która powstała w 401 r., była świadkiem chrztu króla Franków, Chlodwiga, który dał podwaliny pod obecną Francję i rozpropagował wiarę chrześcijańską. W dalszych dziejach niejednokrotnie władców koronowano właśnie w katedrze Notre-Dame w Reims.

Skrzyżowanie szlaków handlowych dało miastu bogactwo, a częste wizyty królów – prestiż. Nie dziwi zatem, że ten stan rzeczy miał odzwierciedlenie w architekturze. Na listę UNESCO w 1991 roku zostały wpisane trzy obiekty: katedra Notre-Dame, opactwo oraz Pałac Tau, zachwycające najlepszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i detalami gotyku.

Katedra Notre-Dame w Reims (La Cathédrale Notre-Dame de Reims) powstała latach 1211-1300 (lub 1211-1275 według innych źródeł) w miejscu wcześniejszej świątyni.
Patrząc na katedrę od strony wejścia zobaczymy dwie kolorowe rozety, umieszczone w portalu i tuż nad wejściem. Warto też zwrócić uwagę na zdobiące je bogate rzeźbienia, których jest ponad 2300. Wśród nich widzimy anioły, dzięki którym katedra ma przydomek Katedry Aniołów. Wewnątrz kościoła są przepiękne witraże. Trzy z nich zostały zaprojektowane przez francuskiego malarza Marca Chagalla.

Katedra ma dwuwieżową fasadę oraz trzy olbrzymie portale ze wbudowanymi rozetami. Ponadto po obu stronach wstawiono strzeliste gotyckie okna, które oświetlają dwie boczne nawy. Powstała w ten sposób trójnawowa katedra, która jest bazyliką. Nawy wieńczy dach z licznymi zdobieniami rzeźbą. Katedra posiada także potrójną nawę poprzeczną i prezbiterium pięcionawowe. Do katedry w części wschodniej przylega pięć kaplic. Otwory okienne ambitu i kaplic posiadają jedne z pierwszych maswerków. Charakteryzuje ją też bogato zdobiona fasada licznymi kompozycjami rzeźbiarskimi.
Katedra jest też związana z postacią Joanny d`Arc, która w 1429 r. nakazała koronować króla Karola VII, wcześniej odsuniętego od władzy. W katedrze odbyło się dwadzieścia pięć koronacji.
Opactwo Saint-Remi i pałac arcybiskupi w Reims. Około półtora kilometra od Katedry Notre-Dame w Reims położone jest opactwo Saint-Remi, czyli św. arcybiskupa Remigiusza (Remi), którego szczątki (440-533 r.) złożono w budynku bazyliki. Opactwo to powstało w średniowieczu jako benedyktyńskie. Ciekawostką jest, że św. Remi ustanowił sakrę królów Francji, czyli specjalną ceremonię religijną połączoną z koronacją.
Do katedry Notre-Dame od strony południowo-wschodniej przylega kolejny zabytek Reims – pałac arcybiskupi zwany Pałacem Tau (Palais du Tau). Nazwa wzięła się od kształtu budynku – litery T. Dawniej służył jako królewska rezydencja podczas koronacji, dzisiaj jest w nim muzeum. Można zobaczyć w nim nietypowe eksponaty np. talizman Karola Wielkiego z IX w. i tzw. Świętą Ampułkę (Sainte-Ampoule) ze świętym olejem, którą według podań znaleziono w sarkofagu św. Remigiusza. Służyła podczas sakry, a według innej legendy przyniósł ją gołąb podczas chrztu Chlodwiga.
Wpis: Katedra Notre-Dame, opactwo Saint-Remi i pałac arcybiskupi w Reims. Kryteria obiektu: K I, II, IV. Na liście UNESCO od 1991 r. Wizyta: sierpień 1995 r., maj 2019 r. Numer na liście UNESCO: 601
Katedra Notre-Dame to przykład znakomitego wykorzystania nowych technik architektonicznych w XIII w. Połączenie dekoracji rzeźbiarskich z nowym stylem w architekturze sprawiły, że Notre-Dame w Reims jest jednym z arcydzieł sztuki gotyckiej. Harmonia, spójność, lekkość i zrównoważone proporcje sprawiły, że obiekt uważany jest do najwybitniejszych dzieł średniowiecznej architektury francuskiej. Jej budowę rozpoczęto w 1211 roku w miejscu gdzie od V wieku znajdował się kościół. W katedrze odbywały się pierwsze i kolejne koronacje francuskich królów począwszy od V wieku. Swym wyglądem przypomina paryską Notre-Dame. Jest jednak od niej młodsza, ale za to wyższa. Paryska liczy 63 metry wobec 82 metrów wysokości wież katedry w Reims.