Środkowe Czechy, 180 km od Wrocławia, 170 km na wschód od Pragi. 

Położony w kraju pardubickim, górujący nad miastem zamek w Litomyślu, to XVI-wieczna, renesansowa budowla z arkadowym dziedzińcem i romantycznym ogrodem. Na bogato zdobionych fasadach i attykach znajduje się ponad osiem tysięcy sgraffito. Zamek jest znakomitym przykładem włoskich wpływów dla tej części Europy Środkowej. XVIII-wieczne przybudówki, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie budowli, reprezentują późny styl barokowo- klasycystyczny i stanowią wraz z obiektem przykład arystokratycznej rezydencji tworzącej niepowtarzalną koncepcję zabudowy.

Czechy, Zamek w Litomyšlu.

Wpis: Zamek w Litomyślu. Kryteria obiektu: K II, VI. Wpis na listę UNESCO: 2009 r. Wizyta: czerwiec 2011 r. Numer na liście UNESCO: 901


Notatka z celowego, jednodniowego wypadu do Czech. Trasa: Zieleniec – Kutna HoraŽďár nad SázavouLitomyśl

Litomyšl jest miastem założonym na przełomie X i XI wieku przy szlaku handlowym łączącym Czechy z Morawami. Nad miastem góruje renesansowy zamek zbudowany we włoskim stylu, ozdobiony ponad osiem tysięcy sgrafitto, znajdujący się od 1999 roku na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Litomyšlu urodził się słynny czeski kompozytor Bedrzich Smetana, którego nazwisko przypomina odbywający się co roku w tym mieście festiwal operowy. Na rynku o długości 500 m stoi gotycki ratusz oraz szereg renesansowych i barokowych domów. Niezapomnianym przeżyciem jest z pewnością spacer historycznymi uliczkami miasta zakończony w ogrodach przyklasztornych. Kolejną atrakcją jest muzeum ozdobione malowidłami naściennymi autorstwa Josefa Vlachala tzw. Portmoneum. Litomyšl kojarzy się nie tylko z historią. W tym mieście znajduje się cały szereg budynków architektury współczesnej. Miasto słynie także z określenia „Europejskie kwitnące miasto“ i jest coraz bardziej znanym miejscem europejskiej turystyki kongresowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here