Zbudowany na niewielkim wzgórzu zwanym Zeleną Horą, kościół pielgrzymkowy ku czci świętego Jana Nepomucena wznosi się w pobliżu Żdżaru nad Sazawą na Morawach

Sanktuarium zostało wzniesione na początku XVIII w. na planie pięcioramiennej gwiazdy. Zawiera pięć wejść, pięć ołtarzy, pięciu aniołów w ołtarzu głównym – symbolikę nawiązującą do pięciu gwiazd towarzyszących patronowi w chwili jego śmierci. Jest najbardziej oryginalnym dziełem czeskiego architekta pochodzenia włoskiego Jana Błażeja Santini Aichela, twórcy stylu zwanego barokowym gotykiem.

Sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena z fragmentem cmentarza z XIX wieku, Zelená Hora, Czechy

Jeśli zechcesz kiedyś pojechać do Czech to zapewne pierwszym miastem, jakie będziesz chciał zwiedzić, jest Praga – stolica tego państwa. Jednak 120 km od niej znajduje się wyjątkowe miejsce — sanktuarium świętego Jana Nepomucena.

Był to męczennik i święty kościoła katolickiego, który urodził się ok. 1350 roku i został kanonizowany w marcu 1729 roku. Jego kult rozpowszechnili jezuici i uznaje się go za nieformalnego patrona Czech. Sanktuarium ku jego czci wzniesiono w latach 1719 – 1727 tuż po jego beatyfikacji. Kościół ten znajduje się na niewielkim wzgórzu o nazwie Zelena Hora w pobliżu Żdżaru nad Sazawą na Morawach. Skąd taka lokalizacja? Jan Nepomucen urodził się w niedalekiej wsi Pomuk.

Sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena, Zelená Hora, Czechy – zwróć uwagę na elementy gotyckie np. smukłe, wysokie okna.

Warto go odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze jest to doskonale zaprojektowana, piękna budowla a po drugie — jest świetnym przykładem kombinacji stylu barokowego i gotyckiego. Za twórcę tego połączenia uważa się czeskiego architekta o włoskim pochodzeniu — Jana Błażeja Santini Aichela, a kościół ten jest najoryginalniejszym jego dziełem.

Z zewnątrz budowli zachowany jest styl gotycki. Świadczą o tym ostrołukowe okna i drzwi, które swym wyglądem przypominają ręce złożone do modlitwy. Na planie budowli zdecydowanie wyróżnia się liczba 5. Jest pięć wejść, a we wnętrzu znajduje się pięć ołtarzy: główny i cztery boczne.

Sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena z widokiem na rzekę Sazawę, Zelená Hora, Czechy

Po przekroczeniu progu zagłębiamy się w wystrój barokowy – bogate zdobienia i ekspresyjne rzeźby. Tutaj też są liczne nawiązania do liczby 5. Symbolizują ilość gwiazd, towarzyszących patronowi w chwili jego śmierci. Ołtarz główny przedstawia świętego Jana Nepomucena w niebie i pięcioro aniołów. Ołtarze boczne poświęcone są czterem Ewangelistom, których postacie otoczone są językami ognia, co wywołuje niesamowite wrażenie.

Warto też wspomnieć, że to niezwykłe dzieło architektury XVIII w. właśnie ze względu na połączenie stylu barokowego i gotyckiego zostało zapisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1994 roku. To jest jeszcze jeden powód, dlaczego na pewno warto je zobaczyć.

Środkowe Czechy, Morawy, ok. 250 km od Wrocławia.

Wpis: Zelena Hora – sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena. Kryteria obiektu: K IV. Wpis na listę UNESCO: 1994 r. Wizyta: czerwiec 2011. Numer na liście UNESCO: 690.


Notatka z celowego, jednodniowego wypadu do Czech. Trasa: Zieleniec – Kutna HoraŽďár nad SázavouLitomyśl

Žďár nad Sázavou początkowo był osadą handlową założoną przy starym szlaku ziemskim. Powstała ona wraz z założeniem tutejszego klasztoru cystersów w 1252 roku. Prawa miejskie otrzymała na początku XVII wieku. Obecnie jest gospodarzem i organizatorem wielu imprez kulturalno – rozrywkowych. Dzięki swojemu korzystnemu położeniu turyści mają okazję na wiele sposobów aktywnie spędzić wypoczynek. Kościół pątniczy pw. św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze został zapisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1994 roku. Budynek kościoła pochodzący z początku XVIII wieku jest jednym z najlepszych projektów architekta Jana Blažeje Santiniego-Aichla i jednocześnie przykładem tzw. barokowego gotyku. Trudno w jakikolwiek sposób opisać ten niewielkich rozmiarów kościół, dlatego jest to z pewnością wystarczający powód, aby go zobaczyć na własne oczy.

Kutna Hora 14.15 – Zdziar – 73 km (1.30 min) 15.45

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.