Niezwykle malowniczy pas wybrzeża położony na Półwyspie Sorrentyńskim. Rozciąga się od miejscowości Positano na zachodzie po do Vietri sul Mare na wschodzie. Zamieszkiwany od czasów starożytnych jako miejsce przecięcia szlaków handlowych: bizantyjskiego, arabskiego i zachodnioeuropejskiego. Pięknie położone miasteczka Amalfi czy Ravello kryją cenne zabytki architektoniczne i artystyczne. Górzyste, strome wybrzeże to winnice i sady, a także rozległe pastwiska położone w wyższych partiach. Miejsce niezwykłe!
Wpis: Wybrzeże Amalfitańskie. Kryteria obiektu: K II, IV, V. Wpis na listę UNESCO: 1997 r. Wizyta: grudzień 2015 r. Numer na liście UNESCO: 830, mój 177
Szlak Joannitów: Amalfi- to stąd joannici w 1070 r. ruszyli w świat. Najpierw do Królestwa Niebieskiego: Jerozolima, Akka potem na Cypr, Rodos i Maltę. Byli w Trieście, Sankt-Petersburgu, by osiąść współcześnie w Rzymie. Na Dolnym Śląsku ślady joannitów prowadzą do: Oleśnicy Małej (nieistniejący zamek w miejscu pałacu), Tyńcu nad Ślęzą (pałac – dom kawalerów maltańskich), Bardzie (kaplica na terenie nieistniejącej kasztelanii) czy Strzegomia (bazylika Św. Apostołów Piotra i Pawła). Zupełnie przypadkiem przebyłem ten szlak.