W tym roku Konkurs Lipnickich Palm, jak i wszystkie tego typu imprezy, został odwołany. Gdyby nie obecna sytuacja konkurs odbyłby się po raz sześćdziesiąty drugi. Podczas zeszłorocznego wykonano najwyższą pośród wszystkich edycji palmę. Liczyła 37 metrów i 78 cm.
Nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie od ponad 60-ciu lat stawia się takie palmy wielkanocne. Wykonane z misternie utkanej wikliny, ozdobione kolorowymi wstążkami i kwiatami zdają się sięgać do nieba.
Miałem okazję uczestniczyć w 56. Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego w 2014 roku. To była piękna Niedziela Palmowa. Mocno wierzę, że w kolejnym roku tradycji stanie się zadość.

Palmy niskie i średnie (do 15 metrów) otaczają stojącą w centralnej części rynku kolumnę św. Szymona z Lipnicy, a te najwyższe (nawet do 30 metrów) mocowane są do lip rosnących wokół lipnickiego rynku. Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Stawianie palm jest najbardziej widowiskowym momentem. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych palm, których twórcy muszą wykazać się niezwykłym kunsztem i precyzją. Regulamin określa, że stawianie palmy musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą siły ludzkich mięśni, lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. (http://www.kulturalipnica.pl).

Przede wszystkim tradycja.
Tradycja przeplata się z nowoczesnością.
Lipnica Murowana, Polska
Atmosfera nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy jest tu wszechobecna.
W dniu konkursu uczestnicy wspólnie niosą palmy na lipnicki rynek, a po ich poświęceniu uczestniczą w uroczystościach kościelnych.
Każda palma jest wyjątkowa.

Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręci. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność, a w czubie wiązka trawy stawowej. Tradycyjna palma musi się mieścić w dłoniach wykonawcy i za pomocą siły ludzkich rąk musi zostać postawiona. Aby spełnić ten wymóg konkursowy (postawienia palmy), wysokie palmy wzmacniane są w środku drewnianą tyczką. Zwyczajowo w domach najmłodsi uczą się robienia palm od swoich ojców i dziadków, którzy wiedzę i umiejętności przekazują dzieciom i wnukom. W dniu konkursu wspólnie niosą palmy na lipnicki rynek (http://www.kulturalipnica.pl/konkurs-palm-2020).

Lipnica Murowana, polska.
Palma rekordzistka z 2014 roku
Palmę dzierżą wszyscy. Niezależnie jaką rolę pełnią w tym ważnym dniu.
Tradycyjna palma musi mieścić się w dłoniach wykonawcy


Lipnica Murowana, Niedziela Palmowa 2014 roku. Sebastian Mierzwa.