Etna jest największą, śródziemnomorską górą położona na wyspie. Wysokość Etny jest zmienna. Na chwile obecna to ok. 3340 m. n.p.m. To najbardziej aktywny starowulkan na świecie. Historię erupcji tego wulkanu można prześledzić 500 tyś. lat wstecz. Ostatnie 2700 lat działalności jest historią udokumentowaną. Niemal ciągła erupcyjna aktywność Etny nadal wpływa na wulkanologię, geofizykę i inne dyscypliny nauki o Ziemi. Wulkan wspiera także ważne ekosystemy lądowe, w tym endemiczną florę i faunę, a jego aktywność sprawia, że jest naturalnym laboratorium do badań procesów ekologicznych i biologicznych.

Na zboczach starowulkanu
Widok z Crateri Silvestri. Ok. 2000 m. n.p.m.
Okolice Crateri Silvestrii. Niesamowitego wyglądu zbocza wulkanu nadaje świeży śnieg.
Czynne wierzchołki Etny.
Styczniowe zbocza Etny
Kiedyś bomba dziś zwykły kamień.
Wciąż aktywny szczyt wulkanu.

Wpis: Góra Etna. Kryteria obiektu: N VIII. Wpis na listę UNESCO: 2008 r. Wizyta: styczeń 2020 r. Numer na liście UNESCO: 1427


Notatka z VII podroży statkiem. MSC Opera trasa: Genua – Katakolon – Heraklion –Hajfa– Limassol – Rodos – Messyna – Civitavecchia – Genua i dalej przez Punta Sabbioni do Palmanova by zatrzymać się w czeskim Mikulovie.
02 stycznia 2020 r. . Jesteśmy na Sycylii. Przed nami wycieczka na Etnę. Jesteśmy na wysokości ok. 2000 m n.p.m. przy Crateri Silvestri. Mamy niesamowite szczęście: jest znakomita widoczność, a śnieg który spadł kilka dni wcześniej dodatkowo „wzmacnia” widoki.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.