Dziewięć Sacri Monti, powstałych w północnych Włoszech na przełomie XVI i XVII w., tworzy zespoły kaplic i innych elementów architektonicznych, poświęconych różnym aspektom wiary chrześcijańskiej.

Dzięki harmonijnemu wtopieniu elementów architektonicznych w otaczający krajobraz naturalny, składający się ze wzgórz, lasów i jezior, Święte Góry- niezależnie od ich symbolicznego znaczenia duchowego – są niezwykle piękne. Obejmują one także liczne wspaniałe dzieła sztuki – malowidła ścienne i rzeźby.

Sacro Monte di Ossuccio, Lombardia.

Spośród wielu włoskich Sacri Monti wybrałem to, położone nad jeziorem Como: Sacro Monte di Ossuccio. W lutowe, niedzielne popołudnie wycieczka na kapliczne wzgórze okazała się niezwykle przyjemna fotograficznie. Niewielka liczba odwiedzających, piękne widoki na alpejskie, ośnieżone szczyty opadające wprost do jeziora Como i przyjemna pogoda sprawiły, że z każdym „pstryk” utwierdzałem się, iż był to wybór idealny. Schodząc, mijając kolejne stacje drogi krzyżowej, dostrzegłem artystę malarza uwieczniającego tę idylliczną aurę na swoim płótnie. Ja swoje „płótna” znosiłem właśnie na dół.


Wpis: Sacri Monti w Piemoncie i Lombardii. Kryteria obiektu: K II, IV. Wpis na listę UNESCO: 2003 r. Wizyta: styczeń 2015 r. Numer na liście UNESCO: 1068, mój 144