Jest taka wieś na Słowacji co się nazywa Čičmany. Już sama nazwa jest niesamowita, a co dopiero miejsce

Drugiego takiego nie znajdziesz. Dawno temu tu, ludzie postanowili malować swoje domki w takie dziwne wzorki. Mówi się, że pierwsi „malarze” nauczyli się „mazać” po domach od bułgarskich osadników przybyłych tu podobno w XIV wieku. Domniema także, że malowano domy be te nie ulegały zbytniemu nagrzewaniu w upalne dni. Twierdzi się również, że ściany zostały tak zdobione jak zdobione były tradycyjne stroje ludowe charakterystyczne dla tego miejsca. Jedno jest pewne: fajne te wzorki, takie niepowtarzalne, fantazyjne, figlarne i fikuśne. Podobno tworzą swoisty alfabet a większość z nich coś znaczy. Tak przynajmniej stanowi tablica „tłumacząca” te znaczki która stoi w tej oryginalnej słowackiej miejscowości.

Wpadliśmy do tej wioski zachęceni tym swoistym folklorem. W sierpniowe popołudnie, w tym paskudnym covidovym czasie. Oprócz fotograficznego spaceru z Čičmanów przywieźliśmy jeszcze jedną pamiątkę, tym razem kulinarną: to fantastyczne bryndzowe haluszki wciągnięte w pobliskiej knajpce. Mniam! Kulinarne doznanie stało się powodem do wielogodzinnych sporów z Marzenką o ich skład i pochodzenie, a Lenka po dziś dzień przypomina nam tę sytuację. Przypomina, gdy wzniecamy na pozór nic nieznaczącą dyskusję. Na pozór! Jak mawiał klasyk: to jest pyszne!


Čičmany, Słowacja, sierpień 2020 r.  Te zdjęcia brały udział w konkursie “Wiki miluje pamiatky” będącego częścią międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments 2020.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here