Albania to cztery wpisy na listę UNESCO

Stanowisko archeologiczne w Butrint to najstarszy wpis z albańskiej listy UNESCO. Na liście jest od 1992 roku. Butrint i Gjirokastra to miejsca znajdujące się na południu Albanii. Natomiast Jezioro Ochrydzkie znajduje się na wschodzie kraju i jest wpisem transgranicznym wspólnym z Macedonią Północną. Stare puszcze bukowe (pierwotne lasy bukowe) to północna część, trudnodostępnych stoków Gór Przeklętych.

3/4


3. Butrint – od greckiej kolonii do weneckiej twierdzy

Zamieszkany od czasów prehistorycznych Butrint był siedzibą greckiej kolonii, rzymskiego miasta i biskupstwa. Po okresie dobrobytu pod administracją bizantyjską, a następnie krótkiej okupacji przez Wenecjan, miasto zostało opuszczone w późnym średniowieczu, gdy na tym obszarze utworzyły się bagna. Obecne stanowisko archeologiczne jest składowiskiem ruin reprezentujących każdy okres rozwoju miasta.

Butrint. Pozostałości greckiego okresu miasta
Butrint, weneckie ślady obecności


2. Historyczne centra Beratu i Gjirokastry. Gjirokastra

Berat i Gjirokastra są wpisane jako rzadkie przykłady charakteru architektonicznego typowego dla okresu osmańskiego.  W Gjirokastrze, w dolinie rzeki Drinos w południowej Albanii, znajduje się szereg wyjątkowych dwupiętrowych domów, które powstały w XVII wieku. W mieście zachował się także bazar, meczet z XVIII wieku i dwa kościoły z tego samego okresu.

Gjirokastra, panorama doliny Drinos
Gjirokastra. Twierdza
Gjirokastra, widok z twierdzy na centrum miasta i charakterystyczne budynki


1. Dziedzictwo naturalne i kulturowe regionu Ochrydy

Wyjątkowe zjawisko naturalne, Jezioro Ochrydzkie, stanowi schronienie dla wielu endemicznych gatunków słodkowodnej fauny i flory pochodzącej z okresu trzeciorzędu. Położone nad brzegiem jeziora miasto Ochryda jest jedną z najstarszych osad ludzkich w Europie. Zbudowany głównie między VII a XIX wiekiem, posiada najstarszy słowiański klasztor (św. Pantelejmona) i ponad 800 ikon w stylu bizantyjskim datowanych na okres od XI do końca XIV wieku. W płytkich wodach w pobliżu brzegów jeziora trzy miejsca świadczą o obecności prehistorycznych domów na palach, a na małym półwyspie Lin znajdują się pozostałości wczesnochrześcijańskiego kościoła założonego w połowie VI wieku.

Jezioro Ochrydzkie

Sebastian Mierzwa, Albania, 2022, 2023


Więcej o Albanii na tej stronie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj