Aktualnie meksykańskie obiekty z listy UNESCO to 35 wpisów
Wyprawa po meksykańskie obiekty z listy UNESCO to prawdziwa przygoda
10/35
10. Historyczne ufortyfikowane miasto Campeche
Typowy przykład hiszpańskiego miasta portowego. Założone w XVI wieku u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej stało się najważniejszym portem morskim narażonym na ataki piratów i korsarzy
9. Akwedukt układu hydraulicznego Padre Tembleque
XVI- wieczne przedsięwzięcie inżynieryjne służące zaopatrzeniu w wodę. Zbudowana w latach 1555-1572 o długości 48 km. Główny arkadowy akwedukt w Tepeyahualco osiąga całkowitą wysokość 39,65 m, a jego centralny łuk ma 33,84 m wysokości.
8. Camino Real de Tierra Adentro, Królewska Droga Śródlądowa, Srebrny Szlak (Meksyk)
Trasa handlowa łącząca miasto Meksyk z Ciudad Juarez i dalej El Paso w Teksasie oraz Santa Fe w Nowym Meksyku. Całość szlaku to 2600 km. Na liście UNESCO wpisane jest 1400 km trasy znajdującej się w Meksyku. To m.in. także miasto Meksyk z przebiegiem trasy przez ścisłe, historyczne centrum.
7. Dom i studio Luisa Barragána
Zbudowany w 1948 roku dom i pracownia architekta Luisa Barragána na przedmieściach Meksyku stanowi wybitny przykład twórczości architekta w okresie po drugiej wojnie światowej.
6. Historyczne centrum Meksyku
Zbudowane w XVI wieku przez Hiszpanów na ruinach Tenochtitlan, starej stolicy Azteków. Monumentalny kompleks Templo Mayor (Świątynia Główna) jest wyjątkowym świadkiem kultów wymarłej cywilizacji, zaś katedra i Pałac Sztuk Pięknych to przykłady architektury kolonialnej i końca XIX wieku.
5. Centralny kampus uniwersytecki Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM)
Przedhiszpańska tradycja meksykańska połączona z XX-wiecznym modernizmem.
4. Przedhiszpańskie miasto Chichen-Itza
To miasto zostało założone przez Majów ok. V w n.e. Pięćset lat później miasto zajęli Toltekowie zamieszkując je do połowy XV wieku.
3. Przedhiszpańskie miasto Uxmal
Miasto Majów zostało założone ok. 700 r n.e. Było zamieszkane przez ok. 300 lat. Liczyło ok. 25 tyś mieszkańców.
2. Przedhiszpańskie miasto Teotihuacan
„Miejsce w którym stworzono bogów” powstało i rozwinęło się pomiędzy I a VII w. n.e. Jeden z najpotężniejszych ośrodków kulturalnych w Mezoameryce w szczytowym okresie zamieszkiwane przez 200 tyś. mieszkańców, lud kultury Teotihuacan zastąpionych przez Tolteków lub Azteków.
1. Sian Ka’an
W języku Majów kraina ta nazywana była „Pochodzenie Nieba”. Ten dzisiejszy rezerwat biosfery to m.in. 300 gatunków ptaków i Mezoamerykańska Rafa Koralowa. Więcej >>>>>
Sebastian Mierzwa, Meksyk 2024 r.