Według różnych źródeł historycznych jest XIII wiek p.n.e. Klasztor Świętej Katarzyny jeszcze nie istnieje. Przywódca Izraelitów Mojżesz postanawia wyprowadzić swój lud z Egiptu przez Morze Czerwone w kierunku Ziemi Obiecanej. Jak mówi Biblia i Koran, na Górze Synaj (Dżabal Musa) Mojżesz otrzymuje od Boga Dziesięć Przykazań, które przekazuje swojemu ludowi.
Klasztor Świętej Katarzyny u podnóża Góry Synaj
Wkrótce cały obszar góry staje się święty dla trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W VI w. na jej zboczach powstaje klasztor, a ok. X wieku meczet. To zapewnia względny spokój osiadłym mnichom.
Obecnie zgromadzenie jest najstarszym działającym klasztorem chrześcijańskim na świecie
Jego patronką jest męczennica św. Katarzyna, której ciało aniołowie złożyli na szczycie pobliskiej góry, ale nie Synaj, a św. Katarzyny (2624 m n.p.m). Sama góra jest najwyższym szczytem Egiptu.
Mury i budynki klasztoru powstałe około 530 r n.e. za czasów panowania cesarza Justyniana I
Są niezwykle ważne dla architektury bizantyjskiej. W monasterze prowadzonym przez prawosławnych Greków znajduje się unikatowa kolekcja wczesnochrześcijańskich rękopisów i ikon. Surowy górski krajobraz z licznymi stanowiskami archeologicznymi i religijnymi stanowi idealne tło dla klasztoru. Miejsce jest celem licznych pielgrzymek.
Wpis: Obszar klasztoru św. Katarzyny. Data wpisania: 2002 r. Wizyta: listopad 2012 r. Numer na liście UNESCO: 954
„Ludzie których spotkałem”