Północno-wschodnie Włochy, Alpy Wschodnie, ok. 1050 km od Wrocławia.

Dolomity to pasmo górskie w Alpach włoskich zajmujące powierzchnię 141,903 hektarów i obejmujące osiemnaście szczytów o wysokości ponad 3000 metrów. Ze względu na unikalne pionowe formy górskie oraz wąskie, długie i głębokie doliny, Dolomity wyróżniają się wyjątkowo pięknymi krajobrazami. Krajobrazy te ulegają często różnym przekształceniom spowodowanym obsunięciami się ziemi, lawinami oraz powodziami. Dzięki występującym tu unikalnym formom polodowcowym i krasowym, miejsce to ma szczególne znaczenie dla rozwoju geomorfologii. W Dolomitach znajdują się również najlepiej zachowane skamieniałości z ery mezozoicznej.

Zimą warto odwiedzić Dolomity ze względu na bogate zaplecze dla fanów narciarstwa, Dolomity, Włochy

Dolomity to pasmo górskie znajdujące się w północno-wschodniej części Włoch. Z uwagi na swoją malowniczość i niezwykłe położenie, w 2009 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najwyższym szczytem Dolomitów jest góra Punta Penia, mierząca 3342 metry n.p.m. Zaraz za nią plasuje się Punta Rocca, mająca 3309 metrów n.p.m. Pasmo to leży w Alpach Wschodnich, pomiędzy Trydentem-Górną Adygą oraz Wenecją Euganejską.

Na terenie Dolomitów dominują lasy szpilkowe, Dolomity, Włochy

Ich wyjątkowa malowniczość bierze się z faktu, iż nie stanowią one jednolitego łańcucha górskiego. Poszczególne szczyty górskie poprzecinane są przełęczami i dolinami, które stanowią świetne tereny do górskich wypraw.

Malownicze doliny wśród stromych grzbietów to idealne miejsce, aby odpocząć od codziennego zgiełku, Dolomity, Włochy
Na miejscu znajdziemy ogromny wybór szlaków górskich dopasowanych do możliwości wędrowców, Dolomity, Włochy

Przeważają tu w większości skały wapienne i dolomity oraz piękne lasy szpilkowe. Rdzenną ludność tego obszaru stanowią Ladynowie, dziś już niestety w zaniku. Mieli oni własną kulturę oraz język – ladyński. W muzeum etnograficznym w Vigo di Fassa zgromadzono liczne przedmioty codziennego użytku, wykonane przez dawnych mieszkańców tych ziem.

Dolomity nie stanowią jednolitego łańcucha górskiego, są za to poprzecinane malowniczymi przełęczami, Dolomity, Włochy
Dolomity wyglądają pięknie o każdej porze roku, Tu widok z masywu Marmolada. Dolomity, Włochy

Dolomity to bardzo popularna destynacja turystyczna dla fanów górskich wypraw. Ukształtowanie terenu sprzyja wędrówkom. Liczne granie, baszty skalne czy urwiska stanowią wyzwanie zarówno dla wyczynowców, ale również dla mniej wprawionych osób. Na miejscu znajdziemy różne trasy dopasowane do możliwości. Górskie zbocza zimą zapraszają fanów sportów śnieżnych, głównie narciarstwa, a latem turystów lubiących zatracić się wśród górskich ścieżek.

Nazwa Dolomity pochodzi od skały osadowej – dolomitu, Dolomity, Włochy
W Dolomitach znajdziemy doskonałą infrastrukturę turystyczną, Dolomity, Włochy

Na uwagę zasługują również górskie wioski i miasteczka umiejscowione w Dolomitach. Warto odwiedzić na przykład osadę sportową Cortina d’Ampezzo, znaną z Olimpiady Zimowej w 1956 roku albo jedną z wielu stacji klimatyczno-wypoczynkowych — między innymi Sesto czy San Candido. To świetne miejsca, by nacieszyć się pięknymi widokami i odetchnąć od zgiełku cywilizacji.


Wpis: Dolomity. Kryteria obiektu: N VII, VIII. Wpis na listę UNESCO: 2009 r. Wizyta: marzec 2012 r. Numer na liście UNESCO: 1237

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here