Południowe Włochy, region Kampanii, nad Zatoką Neapolitańską, ok. 1830 km od Wrocławia

Miasto zostało założone ok. 470 r p.n.e. przez greckich osadników. Położone u stóp Wezuwiusza uważane jest dziś za jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Pośród najważniejszych zabytków miasta wyróżnia się Palazzo Reale (Pałac Królewski), Castel Nuovo – główny symbol architektoniczny miasta oraz połączony groblą zamek Sant’Elmo.

Piazza del Plebiscito, główny plac miasta. Widok na bazylikę San Francesco da Paola, Neapol, Włochy

Neapol to jedno z najstarszych miast Europy i trzeci pod względem wielkości ośrodek Włoch. Odwiedzając je, możesz wybrać wypoczynek na jednej z plaż nad Zatoką Neapolitańską, wycieczkę na osławionego Wezuwiusza lub zwiedzanie historycznego centrum, które w 1995 roku zostało wpisane na listę UNESCO.

Biuro Terytorialne Rządu Neapolu na Piazza del Plebiscito, a w dali, górujący nad miastem Castel Sant’Elmo, Neapol, Włochy

Początki miasta zawdzięczamy kolonizacji greckiej w V w. p.n.e., która miała duży wpływ na późniejszą cywilizację rzymską. Jako jeden z głównych centrów kultury i sztuki, Neapol promieniował nie tylko na południowe Włochy, ale na całą Italię i basen Morza Śródziemnego. Aż po XVIII wiek cieszyło się sporą niezależnością jako księstwo, królestwo Neapolu, a potem także Obojga Sycylii.

Castel dell’Ovo na wysepce w Zatoce Neapolitańskiej, Neapol, Włochy

Znajdziesz tutaj najstarsze uczelnie wyższe kontynentu, kolebkę muzyki klasycznej i opery, czy specyficzne dla regionu odmiany malarstwa i architektury. Zabytki z wszystkich epok historycznych umiejscowione zostały we wciąż istniejącej prostokątnej siatce ulic.

Renesansowy łuk triumfalny Alfonsa I, który jest częścią Castel Nuovo, Neapol, Włochy

Jak każde dobrze prosperujące i bogate miasto, Neapol musiał mieć jak się bronić. Najbardziej monumentalnym obiektem militarnym jest Castel Sant’Elmo z XIII wieku, który położony jest na wzgórzu w samym środku zabudowań. W pobliżu głównego placu Piazza del Plebiscito znajduje się Nowy Zamek z tego samego okresu, z charakterystycznym łukiem triumfalnym. Listę zamyka Zamek Jajeczny (Castel dell’Ovo) z XII wieku. Leży on na wysepce w Zatoce i łączy ją z lądem grobla, która często jest świadkiem ślubnych sesji fotograficznych.

Neapol to także jeden z ważniejszych portów w tym regionie, w oddali masyw Wezuwiusza, Neapol, Włochy

Ale o świetności Neapolu świadczą też budowle cywilne: głównie pałace renesansowe (np. Palazzo Como, Gravina) i barokowe (np. Palazzo di Capodimonte, Królewski) oraz zabytki sakralne, z gotycką katedrą z XIII wieku na czele. Nie możesz ominąć też Museo Archeologico Nazionale, gdzie zebrano znaleziska z Herkulanum i Pompejów.

Castel Nuovo, Neapol, Włochy

Wpis: Historyczne Centrum Neapolu. Kryteria obiektu: K II, IV. Wpis na listę UNESCO: 1995. Wizyta: sierpień 1995, grudzień 2015, sierpień 2012. Numer na liście UNESCO: 726, mój: 176