Niezwykle malowniczy labirynt krętych i wąskich uliczek wyłożonych wypolerowanym białym wapieniem otoczony murami i basztami…
Dubrownik, zwany „perłą Adriatyku”, położony jest na półwyspie wybrzeża dalmackiego. W XIII w. stał się znaczącą potęgą morską Morza Śródziemnego. Pomimo zniszczeń w czasie trzęsienia ziemi w 1667 r., zachowały się piękne, gotyckie, renesansowe i barokowe zabytki, kościoły, klasztory, pałace i fontanny. Miasto, ponownie zniszczone w latach 90. XX w. w wyniku konfliktu zbrojnego, stanowi obecnie cel szerokiego programu odbudowy, koordynowanego przez UNESCO.
Położona na skalistym półwyspie „Perła Adriatyku?”została założona w 614 r. jako Ragusium (włoska Raguza) przez rzymskich uciekinierów z leżącego nieco na południe miasta Epidaurum. Miasto pozostawało pod władzą Bizancjum, Wenecji a następnie Węgier i Imperium Otomańskiego. Zależności te były jednak na tyle słabe, że pozwoliły na utworzenie Republiki Dubrownickiej. Większą część starówki otaczają wysokie na 25 m mury obronne o długości 1940 m. Mimo potężnego trzęsienia ziemi w 1667 r. w mieście przetrwały liczne gotyckie i renesansowe zabytki m.in. pałac Rektorów i pałac Spinoza.
Wpis: Stare Miasto w Dubrowniku. Kryteria obiektu: K I, III, IV. Wpis na listę UNESCO: 1979 rozszerzenie 1994 r. Wizyta: lipiec 2010, sierpień 2012 r. Numer na liście UNESCO: 95.
[…] Stare miasto w Dubrowniku […]