Powstałe pomiędzy XI i XVIII w. dzielnice Starego Miasta, Małej Strany i Nowego Miasta
ze wspaniałymi zabytkami takimi jak zamek i katedra Św. Wita na Hradczanach, most Karola i liczne pałace oraz kościoły, wzniesione zostały w większości za panowania cesarza Karola IV w XIV w. Świadczą o kulturalnej i architektonicznej randze Pragi począwszy od średniowiecza.
Praga od dawna stanowi niezwykle popularną destynację turystycznych wycieczek. Nic dziwnego, zabytkowe centrum miasta zachwyca wyjątkową architekturą oraz niezliczoną ilością magicznych zaułków i wąskich uliczek. Obiekt ten trafił na listę UNESCO w 1992 roku ze względu na świetne zilustrowanie rozwoju architektonicznego przez wieki oraz wpływ edukacyjny i religijny na Europę Środkową.
Do roku 1784 Stare Miasto stanowiło odrębną całość. Sąsiadowało z dzielnicą żydowską – Josefov oraz z Nowym Miastem od południa i wschodu. Do dziś jest to centrum kulturowe i handlowe miasta. Pierwsze wzmianki o Pradze znaleziono w VIII wieku n.e., ale większe znaczenie zyskało ono 100 lat później, kiedy powstały tam bardziej wytrzymałe budowle. Pozycję Pragi ugruntowało wybudowanie zamków na Hradczanach, a także w Wyszehradzie.
Choć cały kompleks Starego Miasta zachwyca swoją malowniczością, na największą uwagę zasługują ratusz staromiejski – datowany na XIV wiek – z zegarem astronomicznym oraz Carolinum – Uniwersytet Karola założony w 1346 roku, którego rektorem był między innymi Jan Hus. Jest to najstarszy obiekt naukowy w tej części Europy.
Zwiedzając Stare Miasto warto również zajrzeć do Kościoła Najświętszej Maryi Panny – gotyckiej świątyni z XIV wieku, a także przejść się po Moście Karola, z którego rozciąga się piękny widok na całe miasto. Koniecznie trzeba przystanąć również przy Bramie Prochowej, mierzącej 65 metrów i zachwycającej późnogotyckim stylem.
Bardzo ważną część starówki stanowią ponadto Hradczany, dawna dzielnica królewska z zamkiem zbudowanym w IX wieku, bazyliką św. Jerzego oraz słynną Złotą Uliczką pełną uroczych sklepików z lokalnym rękodziełem i pamiątkami.
Stara część Pragi to kłębowisko wąskich, tajemniczo wyglądających uliczek, w których przyjemnie jest pobłądzić. To doskonałe miejsce na spacer ścieżkami historii z zamierzchłych czasów. Po wędrówce można zatrzymać się w jednej z niezliczonych kawiarenek lub restauracji, na pyszne lokalne dania albo filiżankę aromatycznej herbaty
Stolica Czech, nad rzeką Wełtawą, ok. 270 km od Wrocławia
Wpis: Zabytkowe centrum Pragi. Kryteria obiektu: K II, IV, VI. Wpis na listę UNESCO: 1992. Wizyta: sierpień 1993, lipiec 2011, maj 2015. Numer na liście UNESCO: 616.