Wznosząca się na skalistej górze Masada stanowi naturalną, majestatycznie piękną twierdzę, górującą nad Morzem Martwym, pośrodku pustyni Judzkiej. Symbol starożytnego królestwa Izraela i jego brutalnego zniszczenia, Masada była ostatnim miejscem oporu patriotów żydowskich przed armią rzymską w r. 73 n.e. Pałac-twierdza został wzniesiony w klasycznym stylu początków Cesarstwa Rzymskiego przez Heroda Wielkiego, króla Judei, panującego w latach 37-4 p.n.e. Otaczające Masadę obozy wojskowe, fortyfikacje i przeznaczona do ataku pochylnia, stanowią najpełniejszy zachowany do naszych czasów przykład organizacji oblężenia z czasów rzymskich.

Fantastyczne wnętrze cysterny. Tylko ja i otaczająca mnie historia.

Z twierdzy roztaczają się niesamowite widoki m.in na Morze Martwe

Pozostałości po ziemnej rampie. To przy jej użyciu Rzymianie zdobyli twierdzę.

Wpis: Masada. Kryteria obiektu: K III, IV, VI. Wpis na listę UNESCO: 2001 r. Wizyta: listopad 2012 r. Numer na liście UNESCO: 1040


Notatka z III podroży statkiem. MSC Armonia trasa: Szarm el-Szejk – Safaga – Eljat – Ajn Suchna – Szarm el-Szejk

13 listopada 2012 r. – twierdzę zdobywam wyciągiem (wagon niczym kolejka na Kasprowy). Widok z twierdzy na Morze Martwe wspaniały. Samotne przebywanie w jednej ze studni – niesamowite. Duch historii jest wszędzie! Wiatr wiejący znad Pustyni Judzkiej pobudza wyobraźnię…
Nad Morzem Martwym widzę przelatujące myśliwce F-16, wojskowe transportowce Herkules i uzbrojone helikoptery. Myślę sobie: to w tej części świata, w tym kraju to musi być normalne. Jeszcze nie wiem, że jutro Izrael rozpocznie operację militarną “Filar Obrony”.

pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Filar_Obrony

14 listopada 2012 r. w izraelskim ostrzale rakietowym ginie szef wojskowego skrzydła Hamasu, Ahmed Al-Dżabari; w odwecie Hamas odpala rakiety, które spadają na terytorium Izraela. Izrael rozpoczyna operację “Filar Obrony”. Zaczyna się kolejny konflikt!!! Ja jestem już w sąsiedniej Jordanii.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here