Stare miasto położone jest na niewielkim wzniesieniu, otoczonym wodą. Początkowa, drewniana zabudowa uległa zniszczeniu po pożarze z końca XIV w.

Nowy gród odbudowano z kamienia, otoczono murami obronnymi, a system obronny wzmocniono siecią sztucznych stawów. Gotycki zamek i jego dziedziniec arkadowy swój kształt zawdzięcza przebudowie z końca XV w. Prawdziwą perłą miasta jest malowniczy rynek z renesansowymi kamieniczkami. Urokliwe, kolorowe wręcz rywalizujące o piękno elewacje z podcieniami i finezyjnymi attykami świadczą o wpływach włoskiego renesansu nie tylko na architekturę tego miejsca, ale również na zachowania ówczesnych mieszkańców.

Czechy, Telc.

Południowe Czechy, kraj Wysoczyzna, 100 km na zachód od Brna

Wpis: Zabytkowe centrum miasta Telcz. Kryteria obiektu: K I, IV. Wpis na listę UNESCO: 1992 r. Wizyta: lipiec 2011 r. Numer na liście UNESCO: 621.


Notatka z III celowego czeskiego wypadu: Lednice – Telcz – Trebić – Czeski Krumlov – Holaszowice – Praga

Wyjazd żartem nazwany: „Szlakiem czeskich elektrowni atomowych”. Bo to w Telczu Lenka poznała psa Bene co machał dwoma ogonami.

Telč leży na południowo-zachodnim cyplu Moraw, w połowie drogi między Pragą a Wiedniem. Według legendy powstanie miasta jest związane ze zwycięstwem w 1099 roku morawskiego księcia Ottona II nad czeskim księciem Brzetysławem. Właśnie z inicjatywy Ottona założono kaplicę, następnie kościół i osadę – obecnie stare miasto. Swój największy rozwój miasto przeżyło podczas panowania Zachariáše z Hradce w II poł. XVI wieku. Pod koniec XIX wieku znaczenie miasta wzrosło wraz z wybudowaniem linii kolejowej. Ponieważ historyczne centrum miasta zawsze było otoczone bramami i stawami, przez wieki zachowało ono swój niepowtarzalny charakter. W 1992 roku zostało wpisane na listę UNESCO.