Namib jest jedyną piaszczystą pustynią przybrzeżną na świecie, która obejmuje rozległe obszary wydmowe, wyróżniające się występowaniem mgieł. Obszar wpisany liczy ponad trzy miliony hektarów, a jego strefa buforowa – 899500 ha. Pustynia składa się z dwóch systemów wydmowych: dawnego systemu na wpół ustalonych wydm i nakładającego się nań systemu młodszego i bardziej aktywnego. Pustynne wydmy powstają z materiałów naniesionych z głębi lądu, z odległości tysięcy kilometrów, przez rzeki, prądy oceaniczne i wiatr. Na pustyni znajdują się żwirowe równiny, nadmorskie plaże, skaliste wzgórza, góry wyspowe, laguna przybrzeżna oraz rzeki epizodyczne, co razem składa się na wyjątkowo piękny krajobraz.

Głównym źródłem wody na pustyni jest mgła, co sprawia, że istnieje tam środowisko o szczególnych cechach, w którym endemiczne bezkręgowce, gady i ssaki przystosowują się do ciągle zmieniających się mikrosiedlisk i wykorzystują nisze ekologiczne.

Namibia, Sossusvlei. Park Narodowy Namib-Naukluft. Dead Vlei.

Wpis: Nadmorska pustynia Namib. Kryteria obiektu: N VII, VIII, IX, X/ 2013 Data wpisania: 2013 r. Wizyta: marzec 2010 r. Numer na liście UNESCO: 1430.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here