Północne Włochy, Wenecja Euganejska, ok. 1000 km od Wrocławia

Wenecja to położone na 118 wyspach i słynące z zabytków i gondoli najromantyczniejsze miasto wzniesione na wodzie. Jego mieszkańcy z sukcesem przeciwstawiają się niszczycielskiej sile Morza Śródziemnego. Jest także bez wątpienia niezwykłym arcydziełem architektonicznym i artystycznym. Tutaj niemal każdy zabytek nosi ślady najwspanialszych artystów, takich jak: : Giorgione, Tycjan, Tintoretto, Veronese i innych.

Wieża zegarowa na Planu św. Marka, Wenecja, Włochy

Wenecja wraz z laguną została wpisana na listę UNESCO w 1987 r. Doceniono głównie jej walory kulturalne i architektoniczne. Nie dość, że skupiała czołowych budowniczych czy rzeźbiarzy to łączyła Wschód i Zachód, będąc jednym z najbardziej znaczących portów w czasach Republiki.

Widok na port i wieżę zegarową z wyspy San Giorgio Maggiore, Wenecja, Włochy

Atrakcjami, które przyciągają do Wenecji tłumy turystów, są Bazylika św. Marka i Plac św. Marka, a także Pałac Dożów. Powstały w IX-XI wieku i są wyrazem niezależności miasta od wpływów zewnętrznych m.in. Biznacjum. Kościół zbudowano na planie krzyża greckiego w mieszance stylu romańskiego i bizantyjskiego. Przez lata był ważnym ośrodkiem muzyki sakralnej na kontynencie, a najbardziej znanym kapelmistrzem był Monteverdi. W podobnym stylu powstał Pałac Dożów, który był wielokrotnie przebudowywany. Dziś można znaleźć w nim elementy renesansowe czy barokowe np. Most Westchnień.

Wenecka laguna, Wenecja, Włochy
Charakterystyczne dla historycznych miast włoskich czerwone dachówki, Wenecja, Włochy
Standardowym środkiem transportu w Wenecji są tramwaje wodne i gondole, Wenecja, Włochy
Ten duży budynek pośród standardowej zabudowy to Palazzo Grassi gościł w 2009 roku wesele Salmy Hayek, Wenecja, Włochy

Pamiętać należy, że również każda z wysp Laguny Weneckiej jest warta zwiedzenia. Na pewno warto zacząć od Burano. Jest to rybacka wyspa, położona ok. 11 km od miasta. Uwagę przykuwają domy pomalowane na bardzo jaskrawe kolory. Istnieje legenda, że mieszkańcy ozdabiali swoje domy w taki sposób po to, by móc z łatwością do nich trafić. Podczas niepogody, od strony morza domy były wówczas z daleka widoczne. Wyspa jest również znana z koronkarstwa.

Niemniej piękną wyspą jest Torcello. Dziś oaza spokoju, dawniej dzięki położeniu na przecięciu szlaków handlowych, kolebka cywilizacji. Szczególnie jej rozwój przypadał na okres od V do X w. Z powodu zabagnienia wyspa stopniowo opustoszała. Dziś o jej świetności stanowią niezwykłe zabytki: katedra Santa Maria Assunta i kościół Santa Fosca.

Z kolei na wyspie Murano czeka na zwiedzających 70 wytwórni szkła. Będąc tutaj, koniecznie powinieneś zobaczyć, słynący z mozaik, kościół Chiesa dei Santi Maria e Donato oraz muzeum Museo del Vetro.

Na szlaku żeglownym, Wenecja, Włochy.

Wpis: Wenecja i jej laguna. Kryteria obiektu: K I, II, III, IV, V, VI. Wpis na listę UNESCO: 1987. Wizyta: lipiec 2005, lipiec 2012, sierpień 2012. Numer na liście UNESCO: 394.

W X w. Wenecja, miasto wyspiarskie położone na 118 wysepkach, stała się wielką potęgą morską. Dziś stanowi ona w całości arcydzieło architektoniczne, gdzie nawet najmniejszy zabytek mieści dzieła niektórych spośród największych artystów świata, takich jak Giorgione, Tycjan, Tintoretto, Veronese i innych.