Siedem cerkwi w północnej Mołdawii stanowi unikalny zespół ze względu na ściany zewnętrzne ozdobione freskami z XV i XVI w., uważanymi za arcydzieła sztuki bizantyjskiej. Freski, pokrywające wszystkie ściany, nie są jedynie zwykłymi dekoracjami, lecz tworzą pełen cykl malowideł ściennych o tematyce religijnej. Ich rozbudowana kompozycja, wdzięk przedstawionych postaci oraz harmonia kolorów doskonale wtapiają się w otaczający krajobraz.

Monastyr św. Jana Nowego w Suczawie – stolicy rumuńskiej Bukowiny

Budowę monastyru rozpoczął w 1514 r syn Stefana Wielkiego hospodar mołdawski Bogdan Ślepy, a ukończył w 1522 jego syn i następca Stefan Młody. Budowla przeznaczona była jako nowa siedziba metropolity mołdawskiego po zawaleniu się dawnej cerkwi metropolitalnej Mirauti oraz jako schronienie dla relikwii patrona Mołdawii św. Jana Nowego. Na ścianach zewnętrznych freski nie są zachowane w najlepszym stanie.

Monastyr św. Jana Nowego w Suczawie

Monastyr w Sucevita z malowaną cerkwią p. w. Zmartwychwstania

Obronny monastyr w Sucevita wzniesiono w latach 1595 – 1606. Dziedziniec klasztoru o wymiarach 104 na 100 metrów otoczony jest murem wysokim na sześć metrów i grubym do trzech metrów.

Wpis: Malowane cerkwie regionu Mołdawii. Kryteria obiektu: K I, IV. Wpis na listę UNESCO: 1993 r. Wizyta: maj 2018 r. Numer na liście UNESCO: 598, mój 186