Osiem unikatowych cerkwi z regionu Marmarosz stanowi cenny przykład rozwiązań architektonicznych pochodzących z różnych epok i regionów. Smukłe i wąskie konstrukcje drewniane, z charakterystycznymi, strzelistymi dzwonnicami w zachodniej części cerkwi oraz z pojedynczymi lub podwójnymi dachami pokrytymi gontami, wyrażają różnorodność koncepcji oraz świadczą o umiejętnościach ich budowniczych. Stanowią one lokalny wyraz krajobrazu kulturowego tego regionu górskiego w północnej Rumunii.

Biserica de Lemn – Şurdeşti. Cerkiew pw. Świętych Archaniołów w Surdesti została zbudowana w 1721 roku. Drewniana świątynia zwieńczona jest najwyższą tego typu wieżą w regionie. Dzwonnica ma 54 metry wysokości.


Biserica de Lemn – Plopiş. Cerkiew pw. Świętych Archaniołów w Plopis została zbudowana w 1798 roku. Pięknie położona w kraju Chioar będącego częścią regionu Marmarosz.


Biserica de Lemn w Budesti. Cerkiew dolna pw. św. Mikołaja powstała w 1643 roku na miejscu kościoła z XV wieku. Wyróżnia się wieżą z czterema sterczynami u podstawy iglicy tak charakterystycznymi dla tego regionu.


Biserica de Lemn – Bârsana. Cerkiew pw. Ofiarowania Maryi w Świątyni – Barsana. Pochodząca z 1720 roku to niewielka świątynia na wzgórzu.


Biserica de Lemn – Ieud. Cerkiew pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Dziewicy zbudowana w 1717 roku na miejscu świątyni zniszczonej przez najazd Tatarów.


Biserica de Lemn – Poienile Izei. Cerkiew pw. św. Paraskewy w Poienile Izei. To jedna z najstarszych cerkwi regionu. Pochodzi z 1632 roku. Została rozbudowana w XVIII w.


Biserica de Lemn – Deseşti. Cerkiew pw. św. Paraskewy w Desesti. Jej początki sięgają 1770 roku.

`

Bârsana

Budesti

Plopiş

Şurdeşti

Ieud

Poienile Izei

Deseşti

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.