Północno-wschodnia Francja, 500 km do Paryża, ok. 890 km od Wrocławia

Od 1949 roku miasto Strasburg jest siedzibą Rady Europy. Od 1979 roku siedzibą Parlamentu Europejskiego. W 1988 roku otoczona kanałami Wielka Wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa jako historyczne centrum Alzacji. W centrum znajduje się romańsko- gotycka katedra zbudowana z czerwonego piaskowca. Wieża katedry liczy 139 metrów. Sama katedra to świadek burzliwej historii tego regionu. Była niszczona w 1870 roku i podczas II wojny światowej by dziś na nowo zachwycać swym wyglądem. Samo miasto to wyjątkowy krajobraz wokół rzeki Ren i jej kanałów. W 2017 r. wpis rozszerzono o część miasta zaprojektowaną i zbudowaną przez niemiecką administracje w latach 1871 – 1918 r. w czasie przynależności miasta do Niemiec.

Most obronny Barrage Vaubanna rzece Il, Strasburg, Francja

Centrum miasta Strasburga we Francji tworzą wyspa Grande Île oraz Neustadt. Pierwotnie na Listę Światowego Dziedzictwa wpisano samą wyspę w 1988 roku, która stanowi historyczne centrum, zbudowane wokół Katedry Notre Dame. Rozszerzenie wpisu dotyczy Nowego Miasta, zaprojektowanego i zbudowanego przez administrację niemiecką w latach 1871–1918. Grande Île i Neustadt tworzą zespół miejski charakterystyczny dla Nadrenii. Zderzają się tu wpływy architektoniczne i urbanistyczne francuskie i niemieckie. Każdy budynek, który tutaj powstawał, nie niszczył dotychczasowej tkanki miejskiej, ale ubogacał ją rozwiązaniami reprezentującymi kolejne style. Dodatkowego uroku dodają liczne kanały oraz sama rzeka Ren.

Charakterystyczne dla budownictwa niemieckiego wykorzystanie muru pruskiego, Strasburg, Francja

Grande Île (Wielka Wyspa) w Strasburgu jest otoczona przez dwie odnogi rzeki Île. Na niewielkim terytorium znajduje się niezwykle cenny i przepiękny zespół zabytkowy. Należy do niego wiele budowli. Wśród nich jest gotycka katedra Notre-Dame, liczne kościoły oraz barokowy Pałac Rohan z XVIII wieku. Był on siedzibą książąt biskupich, a obecnie mieszczą się w nim trzy najciekawsze muzea stolicy Alzacji. Wszystkie te budowle nie stanowią wyodrębnionych zabytków, lecz dawną dzielnicę, która zachowała typowe funkcje miasta średniowiecznego i świadczy o rozwoju Strasburga od XV do XVIII w.

Gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny urzeka misterną rozetą, wzorowaną na tej z paryskiej Notre-Dame, powyżej widać galerię królewską z postaciami izraelskich królów ze Starego Testamentu, Strasburg, Francja

Budowa gotyckiej katedry Notre-Dame rozpoczęła się w XI wieku i kontynuowano ją przez kilka kolejnych stuleci. Posiada ona co prawda ukończoną tylko jedną wieżę, ale jej fasada wykonana z różowego piaskowca jest uważana za idealny przykład czystego gotyku, prawdziwe dzieło sztuki.

We wnętrzu katedry pod prezbiterium usytuowano XII-wieczną romańską kryptę, następnie pięknie zdobiony XV-wieczny prospekt organowy oraz witraże. Ciekawostką jest pochodzący z końca XVI stulecia i wciąż działający, zegar astronomiczny wysoki na 18 metrów. Pokazuje on dokładną godzinę z dniami tygodnia wraz z fazami księżyca i znakami zodiaku. Co więcej, każdej pełnej godzinie towarzyszy krótkie przedstawienie z udziałem marionetek. Na szczycie katedry znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać przepiękny widok na miasto.


Wpis: Grande Ile w Strasburgu i Neustadt. Kryteria obiektu: K I, II, IV. Na liście UNESCO od 1988 r. Wizyta: sierpień 1994 r., sierpień 2019 r. Numer na liście UNESCO: 495