Zbudowany w północno-wschodniej Walii Kanał Pontcysyllte o długości 18 kilometrów stanowi wybitne osiągnięcie inżynieryjne z czasów rewolucji przemysłowej. W dziele ukończonym na początku XIX wieku przezwyciężono ogromne trudności spowodowane położeniem geograficznym. Trzeba było wykonać zakrojone na szeroką skalę, odważne prace inżynieryjne, gdyż kanał miał być zbudowany bez śluz. Akwedukt zaprojektowany przez słynnego inżyniera Thomasa Telforda jest dziełem pionierskim z powodu rozwiązań technologicznych i śmiałej architektury. Zastosowanie żeliwa i kutego żelaza pozwoliło na budowę lekkich i wytrzymałych przęseł, co dało efekt budowli zarazem monumentalnej i odznaczającej się elegancją. Obiekt został wpisany jako arcydzieło geniuszu ludzkiego i wybitna synteza europejskiej myśli technicznej epoki. Na uwagę zasługuje także nowatorstwo przedsięwzięcia, które stało się inspiracją dla do wielu innych tego typu realizacji na świecie.

Tak, tym akweduktem płyną statki
Wąskie, długie łodzie są specjalnie zaprojektowane, by pokonywać tę specyficzna drogę wodną. Są niewątpliwą atrakcją turystyczną.
Lekka, stalowa konstrukcja wznosi się na kamiennych filarach
Stalowa konstrukcja akweduktu przerzuca wodę nad doliną tworząc spektakularną drogę wodną


Wpis: Akwedukt i kanał Pontcysyllte. Kryteria obiektu: K I, II, IV. Wpis na listę UNESCO: 2009 r. Wizyta: marzec 2015 r. Numer na liście UNESCO: 1303, mój 168.