Święte miejsca bahaizmu w Hajfie i zachodniej Galilei

Bahaizm to siódma pod względem wyznawców religia świata. Monoteistyczna, wywodząca się z Persji. Jej założycielem był Bab w XVIII w. Głosił uniwersalną jedność wszystkich najważniejszych religii świata. Wpis obejmuje dwa najświętsze miejsca w religii bahaickiej. Pierwsze, związane z założycielem, to Sanktuarium Bába w Hajfie na górze Karmel. Drugie, poświęcone jest  jednemu z prekursorów wyznawców bahaizmu – Bahá’u’lláhowi. To  Sanktuarium Bahá’u’lláha w Akrze. Oba te miejsca, oprócz symbolicznych budowli otaczają niezwykłe ogrody. Te i pozostałe święte miejsca  znajdujące się w zachodniej Galilei są celem pielgrzymek współczesnych wyznawców bahaizmu.

Wpis: Święte miejsca bahaizmu w Hajfie i zachodniej Galilei. Kryteria obiektu: K III, VI. Wpis na listę UNESCO: 2008 r. Wizyta: grudzień 2019 r. Numer na liście UNESCO: 1220


Notatka z VII podroży statkiem. MSC Opera trasa: Genua – Katakolon – Heraklion –Hajfa– Limassol – Rodos – Messyna – Civitavecchia – Genua i dalej przez Punta Sabbioni do Palmanova by zatrzymać się w czeskim Mikulovie.
29 grudnia 2019 r. jestem w drodze do izraelskiej Akki. Po drodze zatrzymuję się w świętych miejscach bahaistów. Pada deszcz, wręcz momentami leje. W sanktuarium Bahá’u’lláha jest pusto i cicho.