Bałkany, Góry Dynarskie, 120 km na północ od Podgoricy, ok. 1300 km od Wrocławia

Malowniczy Park Narodowy Dumitor został ukształtowany przez lodowce i poprzecinany jest podziemnymi rzekami i potokami. Wśród gęstych lasów iglastych, rozciągających się wzdłuż najgłębszego wąwozu Europy, w którym płynie rzeka Tara, znajdują się liczne jeziora o przejrzystej wodzie. W parku występują liczne okazy flory endemicznej.

Jeden z dwóch najwyższych masywów Gór Dynarskich. Durmitor w języku celtyckim oznaczał “górę z wodą”. W masywie znajduje się 18 szczytów wznoszących się ponad 2300 m z których najwyższym jest Bobotov Kuk – 2523 m n.m.p. Klimaty alpejskie, polodowcowe. Ostre szczyty, granie, postrzępione grzbiety, kotły, porozrzucane głazy, jeziorka. Pasące się owce, bydło, pasterze na koniach, cisza okalającej surowej przyrody. Bezludzie (spotkałem raptem 2 auta na przełęczy). Wjechałem na 1907 m n.p.m (Sedlo) gdzie przy zburzonym zabudowaniu powiewała jugosłowiańska flaga. Niesamowite jest “przejście” z klimatu alpejskiego w klimat śródziemnomorski. Te kwieciste łąki falujące na wietrze, który rozwiewał chmury ukazując dwutysięczne szczyty… Ekologiczny płaskowyż kusi swym specyficznym klimatem do tego by zostać tu na dłużej!

Durmitor 2010 – Sedlo 1907 m n.p.m
Durmitor 2010 – Pośćenska Dolina

Wpis: Park Narodowy Durmitor. Kryteria obiektu: N II, III, IV. Wpis na listę UNESCO: 1980 r. Wizyta: lipiec 2010 r. Numer na liście UNESCO: 100.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here