Klinovec, najwyższy szczyt czeskich Rudaw to 1244 m wysokości. Jeśli doliczymy do tego dwudziestoczterometrową wieżę robi nam się 1268 metrów. To tego potrzebna będzie jeszcze dobra widoczność np. taką jak przydarzyła mi się 11 listopada 2022 r. I to jest przepis na dalekie obserwacje.

Przypadkiem wjechałem na szczyt godzinę przed zachodem słońca, przypadkiem była otwarta wieża, przypadkiem był całkiem ładny zachód słońca i zupełnie przypadkiem przydarzyła się doskonała widoczność. Oczywiście, wiele musi się wydarzyć przypadków, aby zaistniały takie obserwacje. Zresztą zobaczcie sami.


W stronę zachodzącego słońca. Góry Fichtel. Południowy zachód. Najwyższym szczytem pasma jest Schneeberg liczący 1051 m. W czasie zimnej wojny na jego szczycie znajdowała się stacja odsłuchowa. Samo pasmo układające się w kształt podkowy liczy klika wyniosłych szczytów dobrze odznaczających się na horyzoncie.

Od lewej strony: Dyleń (58 km) i kotlina okolic miasta Cheb
Od lewej: samotne szczyty Platte (85 km) i Amresberg (92 km) oraz Kosseine (83 km)
Od lewej: Kosseine (83 km), centralnie Schneeberg (88 km), prawa strona Grossenkornberg (72 km)


Góry Łużyckie. Pogranicze czesko-niemieckie. Północny wschód. Ledwo widoczny zarys gór na linii horyzontu z wyraźnym jednym szczytem po prawej. To niewielki Hvozd.

Góry Łużyckie. Od lewej niewyraźne szczyty Luż (128 km) i Klic (127 km) oraz wyrażnie wypiętrzony  Hvozd (133 km)

Sudety. Kierunek północny wschód. Karkonosze wynoszące się ponad Czeskie Średniogórze, którego najwyższym szczytem jest Milesovka licząca 837 m n.p.m. Szczyty na linii horyzontu to najwyższe pasma Karkonoszy z niewidoczą Śnieżką, którą z Klinovca przysłania Luční hora (1555 m n.p.m.)

Karkonosze to najwyższa moja dzisiejsza daleka obserwacja.

Więcej o tej obserwacji jest tutaj >>>>>


Doupovské hory (najwyższy szczyt: Hradiště 934 m), Pogórze Rudawskie. Kierunek: wschód z lekkim odchyleniem ku północy.

Lewa strona: Tepelná elektrárna Počerady i Mila (56 km), Centralnie: Hazmburk (74 km) i prawa Brnik (60 km)

Czeski Las i najwyższy szczyt Cerchow o wysokości 1042 m n.p.m.

Odległość z Klinovca do Cerchowa to 113 km

Szumawa zwana także Lasem Bawarskim. Najwyższym szczytem jest położony po stronie niemieckiej jest Großer Arber (czes. Velký Javor, 1457 m n.p.m.) zaś po stronie czeskiej i austriackiej jest nim graniczny szczyt Plechý/Plöckenstein (1378 m n.p.m.) Kierunek: południowy wschód.

Grosser Arber (143 km) to najwyższy szczyt niemieckiej części pasma Szumawa
Od lewej szczyty Bobik (172 km) i Boubin (168 km) oraz Pażeni (169 km) mocno „pogięte” przez miraż inwersyjny. Za tymi szczytami w niewielkiej odległości (ok. 21 km) znajduje się transgraniczny szczyt Plechy/Plockenstein. To Austria.
Od lewej: Platten Hausen (163 km), Mittagsberg (151 km), Grosser Rachel (160 km)
Od lewej: Schwarzriegel (dwa maszty 129 km) i Burgstal (jeden maszt 127 km)
Od lewej: Burgstal (jeden maszt 127 km) i dalsze szczyty: Knogl (156 km), Proller (153 km) również ulegające mirażom inwersyjnym
Rzut oka na południowy wschód
Najbardziej odległe szczyty Szumawy widziane z Klinovca widoczne po wyraźnym podniesieniu horyzontu

 


Klinovec, Rudawy 11.11.2022 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here