Karaiby, Zatoka Meksykańska, Zachodnia Kuba, ok. 8600 km od Wrocławia

Stolica Kuby – Hawana została założona w 1519 r. przez Hiszpanów. W XVII w. stała się istotnym ośrodkiem stoczniowym Karaibów. Mimo, że stanowi dziś rozrastającą się dwumilionową metropolię, jej Stare Miasto zachowało interesującą mieszaninę zabytków barokowych i klasycystycznych oraz jednolity zespół domów z arkadami, balkonami, kratami z kutego żelaza oraz dziedzińcami wewnętrznymi.

Opuszczam okolice Capitolio, by przez malowniczą, biegnąca wzdłuż wybrzeża promenadę Malecon dotrzeć do największego, leżącego nad butelkowatą zatoką kolonialnego centrum Ameryki Łacińskiej -Habana Vieja. Spoglądam na najstarszą budowlę militarną wyspy -Castillo de la Real Fuerza, centrum życia religijnego, politycznego i wojskowego Nowego Świata -Plaza de Arms i El Templete – pobudzające wyobraźnię okno na świat. To stąd wyruszały do Hiszpanii galeony wyładowane złotem. Spaceruję w okolicach Plaza de San Francisco de Asis, podziwiam kolonialną architekturę odnowionego Plaza Vieja, stoję przed barokową fasadą uważanej za najpiękniejszą w Ameryce Catedral de San Cristobal, by w końcu przysiąść do obiadu w towarzystwie ulicznych grajków. Jeszcze tylko zakupy na pełnym wyrobów rękodzielniczych targu Artisan’s Market. Wymienione miejsca to tylko namiastka kipiących bogactwem zamierzchłych czasów ulic, placów, budynków. Bez wyznaczonej trasy, bez zaglądania do opasłych przewodników, bez wysiłku możesz „potknąć” się o „coś” co wzbudzi zainteresowanie bystrego obserwatora. (SM.2008 r.)

Wpis: Zespół zabytkowy w Hawanie i jego system fortyfikacji. Kryteria obiektu: K IV,V. Wpis na listę UNESCO: 1982 r. Wizyta: maj 2008 r. Numer na liście UNESCO: 204

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here