Grobowiec tracki w Swesztari

Grobowiec tracki w Swesztari. Kryteria obiektu: K I, III. Wpis na listę UNESCO: 1985 r. Wizyta: maj 2018 r. Numer na liście UNESCO: 359, mój 193

 

W 1982 r. w pobliżu miejscowości Swesztari został odkryty grobowiec tracki pochodzący z III w. p.n.e. To miejsce pochówku wodza plemienia Getów (Daków). Konstrukcja grobowca składa się z przedsionka i trzech komór grobowych. Posiada oryginalną dekorację architektoniczna składająca się z polichromowanych kariatyd o formach pół - ludzkich, pół - roślinnych. Na ścianach komory centralnej wykonano w ten sposób dziesięć postaci kobiet. Grobowiec posiada także inne formy dekoracyjne: malowidła ścienne m.in. jeźdźca na koniu któremu bogini ofiarowuje złoty wieniec. Te i inne elementy świadczą o kontaktach i wpływie kultury hellenistycznej na kulturę traków.

Niestety, w środku nie można wykonywać zdjęć. Grobowiec nakryty jest kamiennym (?) sarkofagiem  w którym utrzymywana jest stała temperatur i wilgotność.

 

Konstrukcja grobowca składa się z przedsionka i trzech komór grobowych. Na liście UNESCO obiekt znalazł się w 1985 roku, w trzy lata po jego odkryciu.

następny obiekt z listy >>>

 

Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017