Slezsky Semmering

Na trasie z Jesionika

Linia kolejowa Slezsky Semmering, czyli pociągiem po Jesionikach (Ramzova- Jesionik - Ramzova)

Czeska linia kolejowa zwana "Slezsky Semmering" to kolej górska prowadząca z Hanusovic (395 m n.p.m) przez Ramzovą (762 m n.p.m) do Jesionika (460 m n.p.m). Została zbudowana w latach 1883-1888. Jej długość to 66 km. Zapraszam na wspólną przejażdżkę.

 

Zbiory muzeum Slezskiego Semmeringu

 

Trasa przebiega przez Wysoki Jesionik i  Hanušovicką vrchovinę. Kolej przecina kilka dolin i tworzą nad nimi krzywe przechodzące przez wiadukty, których tylko na terenie Horní Lipová jest aż sześć. Na tejże stacji znajduje się niewielkie muzeum poświęcona fragmentowi tej ciekawej linii kolejowej oznaczonej jako nr 292. Różnica wysokości pomiędzy stacjami Hanusovice  i Ramzova wynosi 367 m, a pomiędzy Jesionikiem  i  Ramzovą -  302 metry.

Stacja Horni Lipova

 

Krótką podróż fragmentem linii kolejowej 292 poprzedziliśmy wizytą na stacji Horní Lipová w malutkim muzeum "Slezskeho Semmeringu" jak nazywa się tą malowniczą linię. Jest to bezpośrednie nawiązanie do podobieństwa z austriacką linią kolejową biegnącą z Gloggnitz  przez przełęcz Semmering do Mürzzuschlag w Alpach Styryjskich. Slezsky odcinek jest młodszy, mniej spektakularny, ale wart uwagi. 

Stacja Ramzova

 

Stacja Ramzova jest najwyżej położona stacją kolejową w Czechach obsługującą pociągi pośpieszne. Sama Przełęcz Ramzovska (Ramzovské sedlo) położona w paśmie Wysokiego Jesionika. Oddziela Góry Złote od Masywu Krepnika. Jest też naturalną granicą historycznych krain Śląska i Moraw. 

Jesień na trasie kolejowej

Takie rzeczy mogą się tu przydarzyć, czyli jesteśmy uwięzieni przed Przełęczą Ramzovską

 

Punktualnie o 12.34 wyruszamy ze stacji Ramzova do stacji Jesionik. Nasz skład ciągnie wagony ze stacji Zabreh.  Cała nasza podróż trwać będzie 24 minuty jazdy w dół z dwoma postojami w znanej nam już Horni Lipova i  Lipova Lazne. Pociąg wygina się to raz w prawo, a raz w lewo na licznych zakrętach, by dojechać do stacji końcowej. W Jesioniku mamy dwie godziny wolnego czasu. W sam raz na posmakowanie czeskiej kuchni. O 15.01 znów jesteśmy w pociągu. Teraz będziemy jechać w górę. Za Horni Lipova nasza lokomotywa pokonuje trasę z coraz większą trudnością. Tory skrzypią, pociąg jedzie coraz wolniej, by wreszcie zatrzymać się. Koniec, dalej nie pojedziemy -  oznajmia konduktor. Musi przyjechać po nas dodatkowa lokomotywa i wepchnąć nas na Ramzovskie Sedlo.  Ale przygoda! Kto by się spodziewał? Cały skład, czyli cztery wagony i lokomotywa stoją i czekają cierpliwie na pomoc. Ta nadchodzi po niespełna godzinie, godzinie przymusowego postoju pośród lasu z widokiem na zbocza Seraka. No bomba! Kto by pomyślał, że podjazd na przełęcz może sprawić takie trudności? Trzeba to wpisać w wyjątkowość tej linii, linii kolejowej zwanej Slezsky Semmering. Polecam, Sebastian Mierzwa 2018 r.

Za Horni Lipova nasza lokomotywa pokonuje trasę z coraz większą trudnością
Pociąg jedzie coraz wolniej, by wreszcie zatrzymać się.
Koniec, dalej nie pojedziemy!
Musi przyjechać po nas dodatkowa lokomotywa
Dodatkowa lokomotywa wepchnie nas na Ramzovskie Sedlo
Podjazd na przełęcz może sprawić trudności.
762 m n.p.m ! Dalej będzie z górki!
Informacja o prawach autorskich: Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Nie mogą być kopiowane, drukowane, powielane, modyfikowane lub wykorzystane w inny sposób bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich. Copyright by S. Mierzwa 2010-2017